Eesti Ornitoloogiaühing
Veski 4, Tartu 51005E-posti aadress: eoy@eoy.eeTelefon: +372 742 2195Töötajate kontaktidFacebook: www.facebook.com/ornitoloogiayhing
Hiljuti said huvilised aasta lindu auli vaadelda praamisõidul Hiiumaale. Kuidas aga võib mõjutada laevaliiklus merelindude käitumist?
Laevaliiklus ei pruugi linde alati mõjutada, kuid sageli on mõju negatiivne. Kõige lihtsamini märgatav reaktsioon on ilmselt linnu käitumise muutus: lähenev laev muudab valvsaks, sunnib sukelduma või lennates pagema. Halvemal juhul võib lind laevaga kokku põrgata ja hukkuda, kuid mõju võib olla ka kaudne.
Hiljuti tehti Šotimaal Orkney saarestikus uuring, kuidas reageerivad linnuparved laevaliiklusele. Kuidas reageerisid laevaliiklusele aulid, saab lugeda aasta linnu teadusuudisest.
Kord kuus ilmub aasta linnu lehel www.eoy.ee/aul teadusuudis, mis annab ülevaate auli eluolu ja käekäiku käsitlevatest teadusuuringutest. Teadusuudiseid saab kuulata ka Vikerraadio saatest "Ökoskoop", mis on eetris esmaspäeviti kell 10.05.
Aasta linnu teadusuudiseid toimetab Tartu Ülikooli ökoloogia ja maateaduste instituudi linnuökoloog Marko Mägi.
Toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus.
Lisateave:Marko MägiTartu Ülikooli ökoloogia ja maateaduste instituudi linnuökoloogmarko.magi@ut.eewww.eoy.ee/aul
Auliparv Apollo madalikul.Foto: Tarvo Valker
Aasta linnu auli teadusuudis kajastab, kuidas on korraldatud auli kaitse Natura 2000 aladel.
Söödav rannakarp (Mytilus edulis).Foto: dallenstein, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Aasta linnu teadusuudisest saab teada, millised on arvutimudeli prognoosid auli arvukuse kohta, kui väheneb lindudele söögiks olevate karpide arvukus.
Auli emane noorlind (2a) ja isaslind lennus.Foto: Uku Paal
Auli liikumisi teame seni veel lünklikult ja see on takistanud kliimamuutuse mõju hindamist liigile. Aasta linnu teadusuudisest saab teada, et telemeetria andmed paljastasid isaste ja emaste erineva rändetee.
Siberi lemming (Lemmus sibiricus).Foto: Wikipedia
Aasta linnu auli arvukus on kahanemas ja seda põhjustavad erinevad tegurid. Kuidas aga on aulide sigimisedu seotud lemmingute arvukusega, saab teada aasta linnu teadusuudisest.
Plastprügi mererannas.Foto: Partonez, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Mereprügi on ülemaailmne, ajas aina kasvav probleem. Laineis ulpiv prügi mõjutab muuhulgas vähemalt pooli merega seotud linnuliike, teiste seas ka meie tänavust aasta lindu auli.
Aasta lind aul on langeva arvukusega liik, keda ohustavad peamiselt avamere tuuleparkide rajamine toitumisaladele, merereostus ja kaaspüük. Värskest aasta linnu teadusuudisest saab teada, milline on kaaspüügi mõju merelindudele.
Foto: Uku Paal
Aasta linnu auli elust saab rohkem teadmisi kuni aasta lõpuni kord kuus ilmuvatest teadusuudistest.