Loodusvaatluste maraton kutsub Eesti loodust avastama

5. juuni 2020

Laupäeval, 6. juuni keskpäeval saab alguse kolmas üle-eestiline loodusvaatluste maraton. Pühapäeva keskpäevani toimuv harrastusteaduse sündmus kutsub inimesi eelnevalt registreeritud aladel loodusvaatlusi tegema ja vaatlustest teada andma.

Kõigile huvilistele on üle Eesti avatud 26 vaatlusala, kus võib ööpäeva jooksul loodust vaadelda, lisaks asub 15 vaatlusala eramaadel. Laupäeval ja pühapäeval on mitmel vaatlusalal võimalik osaleda juhendatud retkedel, mille käigus saavad osalejad tuttavamaks taimede, lindude, putukate ja paljude teiste eluvormidega. Vaatlusretki juhendavad kogenud loodusetundjad Tallinnas, Tartus, Sagadis, Kuusikul, Soomaal ja Võrumaal. Täpsem programm.

Korraldajad julgustavad sel aastal inimesi rohkem omal käel 2+2-reeglit järgides loodusvaatlusi tegema. Alade asukohad ja vajalikud juhendid on kättesaadavad loodusvaatluste maratoni lehel. "Kui kõiki liike ära ei tunne, siis võib edastada foto või videolõigu, et spetsialistid saaksid selle alusel liigi ära määrata," ütles maratoni eestvedaja, Tartu Ülikooli loodusmuuseumi ja botaanikaaia harrastusteaduse peaekspert Veljo Runnel.

Loodusvaatluste maraton kasutab rahvusvaheliselt tuntud vaatlusformaati BioBlitz, mis näeb ette, et vaatlused toimuvad eelnevalt määratud aladel kindla ajavahemiku jooksul. Vaatlusi saab sisestada otse nutitelefoni või hiljem kodus interneti teel edastada. Kogutud loodusvaatlused jõuavad andmeportaali eElurikkus, kus need on kõigile avalikult nähtavad. Vaatluste sisestajate vahel loositakse välja auhindu.

Vaatlusmaratoni peakorraldaja on Tartu Ülikooli loodusmuuseum, kaaskorraldaja portaal Linnuvaatleja. Loodusvaatluste maraton kuulub Loodusfestivali kavasse, mille põhiprogramm toimub sel aastal augustis. 2019. aastal toimusid vaatlused 31 vaatlusalal üle Eesti ning ööpäeva jooksul registreeriti üle 4100 loodusvaatluse.

Lisainfo:
Veljo Runnel
Loodusvaatluste maratoni korraldaja
veljo.runnel@ut.ee
Tel 520 6108
http://loodusfestival.ee/lvm