Linnutundjad on jaanuaris oodatud osalema veelindude loendusel

7. jaanuar 2021

Ornitoloogiaühing kutsub linnutundjaid 16.–17. jaanuaril osalema iga-aastasel kesktalvisel veelindude loendusel.

Loenduse eesmärk on hinnata vee- ja rannikulindude asurkondade seisundit ja arvukust. Osalemiseks tuleb valida endale sobiv avatud veega mereranniku lõik või siseveekogu ning lugeda kokku kõik seal kohatud vee- ja rannikulinnud. Kirja tuleb panna täpne vaatluskoht, jääolud ning mitu protsenti vaatlusalast ehk sektorist kaeti.

Soovitatav on planeerida vaatlused 16.–17. jaanuarile, mis on rahvusvahelise organisatsiooni Wetlands International poolt valitud 2021. aasta keskseteks loenduspäevadeks. Eeldades, et kesksetel kuupäevadel pole kõigil vaatlejatel võimalik osaleda, siis lähevad arvesse ka kõik teised jaanuarikuised vaatlused. Vaatluse planeerimisel tuleb kindlasti arvestada ilmaga. Juhul kui linnutundmisest napib, kuid osalemissoov on suur, siis võib alustada näiteks oma kodukandi siseveekogust ning kokku lugeda sealsed sinikael-pardid.

Edasijõudnutel palume andmed sisestada otse andmehalduse keskkonda PlutoF või rakenduse Legulus kaudu, kust need jõuavad portaali eElurikkus. Märkuste lahtrisse palun kindlasti lisada jääolude kirjeldus ja sektori katvus. Vaatlustulemused võib saata ka vabas vormis või kasutada ankeeti, mille leiab siit. Vaatlusandmed palume saata elektrooniliselt koordinaatorile Leho Luigujõele aadressil leho.luigujoe@gmail.com või tavapostiga aadressile Eesti Ornitoloogiaühing, Veski 4, Tartu 51005, märksõna "Talvitavad veelinnud".

Kesktalvise veelinnuloenduse juhendi, vaatlusankeedi ja loendusalade kaardid leiab ornitoloogiaühingu kodulehelt.

Rahvusvaheline veelinnuloendus toimub sellel aastal 55. korda. Eelmisel aastal Soomest kuni Lõuna-Aafrikani tehtud loenduste kokkuvõtte saab alla laadida lehelt www.waddensea-worldheritage.org/node/1283/.

Lisainfo:
Leho Luigujoe
Kesktalvise veelinnuloenduse koordinaator
Tel 507 9713
leho.luigujoe@gmail.com

Samal teemal

Vesipapp.
Foto: Marko Kuivonen

Ornitoloogiaühing kutsub linnuvaatlejaid osalema iga-aastasel kesktalvisel veelindude loendusel

Eesti Ornitoloogiaühing kutsub nii algajaid kui edasijõudnud linnuvaatlejaid sel nädalavahetusel, 13.–14. jaanuaril loendama veelinde rannikul ja siseveekogudel.

Loe edasi ...

Aulid.
Foto: Uku Paal.

Ornitoloogiaühing kutsub nädalavahetusel vaatlema aasta lindu auli ja teisi veelinde

Eesti Ornitoloogiaühing kutsub eeloleval nädalavahetusel, 14.–15. jaanuaril algajaid ja edasijõudnud linnuhuvilisi vaatlema aasta lindu auli ja ka teisi veelinde nii mererannikul kui ka siseveekogudel.

Loe edasi ...

Luiged.
Foto: Ave Kruusel.

Jaanuari keskel toimub veelinnuloendus

Eesti Ornitoloogiaühing kutsub linnutundjaid 15.–16. jaanuaril osalema iga-aastasel kesktalvisel veelinnuloendusel, mille eesmärk on hinnata vee- ja rannikulindude asurkondade seisundit.

Loe edasi ...

Rahvusvahelise veelinnuloenduse fookuses on sel aastal väike- ja laululuiged.
Foto: Ave Kruusel.

Kesktalvisel veelinnuloendusel on fookuses pütid ja luiged

Ornitoloogiaühing kutsub linnutundjaid jaanuaris osalema iga-aastasel kesktalvisel veelindude loendusel. Sel aastal pöörame erilist tähelepanu püttidele ning luikedele.

Loe edasi ...