Riigikohus tegi Elbu raba turbakaevandamise kaasuses keskkonnakaitse seisukohalt märgilise otsuse

Riigikohus tühistas linnurikkasse Elbu rabasse OÜ-le Hiiu Turvas antud turba kaevandamise loa, sest selle andmisel ei arvestatud nõuetekohaselt kaevandamise mõju rabas elavatele lindudele ja nende elupaigale.

Eesti Ornitoloogiaühing vaidlustas 2020. aastal Keskkonnaameti antud kaevandusloa, sest kaevandamisel häviks looduslikus seisundis rabaosa koos kaitsealuste linnuliikide elupaikadega. Riigikohus tühistas ringkonnakohtu ja halduskohtu varasemad otsused ning rahuldas Eesti Ornitoloogiaühingu kaebuse.

Kohus leidis, et isegi, kui soo on turba kaevandamiseks sobilike alade nimekirjas, ei saa sellest järeldada, et seal kaevandamine oleks tingimata võimalik, põhjendatud ja riigi huvides. Kaevandamise võimalikkus tuleb välja selgitada loamenetluses, mille käigus tehakse ka keskkonnamõju hindamine (KMH). Kuigi see antud juhul ka tehti, siis kohus tunnistas mõjude hindamise ebapiisavaks. KMH aruandes väideti näiteks, et lindude pesitsemiseks jääb turbatootmisest puutumatut ala piisavalt ja lindude arvukus tagatakse olemasolevate kaitsealadega, jättes samas ligikaudugi hindamata, milline oleks raba hävimise mõju liikide ja elupaigatüübi üleriigilisele seisundile.

Looduskaitse arengukava ja kliimapoliitika põhialused näevad üheselt ette, et looduslike soode kuivendamist tuleb vältida. Keskkonnaamet leidis aga, et kuna arengukavadel ei ole seaduse jõudu, siis ei tule neis seatud sihte ka otsustamisel arvesse võtta. Kohus kinnitas, et ka üksikute lubade andmisel tuleb hinnata, kuidas mõjutab otsus arengukavades seatud eesmärkide saavutamist.

Väga olulise aspektina leidis kohus, et Keskkonnaamet peaks kaevandamisloa taotlust saades kaaluma, kas kaevandamine ei oleks otstarbekam juba rikutud või mahajäetud turbaalal, mille kasutuselevõtu keskkonnamõju oleks väiksem kui looduslikus seisundis soo kaevandamine. Samuti ei tohi looduslike rabade kaevandamist kergekäeliselt lubada, õigustades seda teiste juba rikutud rabade taastamisega.

„Riigikohtu otsuse valguses tuleb kaevanduslubade andmise ja mõjude hindamise senine praktika oluliselt ümber kujundada. Alustades sellest, et igal üksikjuhtumil tuleb selgitada põhjalikult välja kaevandamisest saadava majandusliku kasu ja keskkonnale tekitatava kahju suhe,“ kommenteeris ornitoloogiaühingu linnukaitse spetsialist Liis Keerberg.

Keskkonnaametil oli aastatel 2013–2015 kavas võtta vaidlusalune rabaosa koos Elbu raba niidurüdi elupaikadega kaitse alla, kuid kaevandushuvist lähtuvalt määrati see siiski turba kaevandamiseks sobivate alade nimekirja. „Tänaseks on Elbu raba tunnistatud rahvusvaheliselt tähtsaks linnualaks ja ornitoloogiaühing on teinud ettepaneku liita raba Lavassaare looduskaitsealaga,“ lisas Keerberg.

Kolm ja pool aastat väldanud kohtuvaidluses esindas Eesti Ornitoloogiaühingut vandeadvokaat Siim Vahtrus.

Kohtuotsusega saab tutvuda Riigikohtu veebilehel.

Lisateave:
Kaarel Võhandu
Eesti Ornitoloogiaühingu juhataja
kaarel.vohandu@eoy.ee
Tel 528 7694

Liis Keerberg
Eesti Ornitoloogiaühingu linnukaitse spetsialist
liis.keerberg@eoy.ee
Tel 520 8967

Loodushommik aasta linnust 19. märtsil Vapramäe loodusmajas

Eesti Ornitoloogiaühing kutsub huvilisi 19. märtsil Vapramäe loodusmajas toimuvale loodushommikule tutvuma aasta linnu käoga.

Loe edasi ...

Hallhani.
Foto: Kauro Kuik

Ornitoloogiaühing ootab teateid esimestest saabunud rändlindudest

Eesti Ornitoloogiaühing kogub sel kevadel taas teateid esimestest saabunud rändlindudest. Tähelepanelikelt vaatlejatelt oodatakse teavet näiteks sookure, linavästriku, väike-lehelinnu ja suitsupääsukese märkamise kohta.

Loe edasi ...

Kägu.
Foto: Janeelika Kaur

Millise pesa kägu muna poetamiseks valib?

Eesti Ornitoloogiaühing vahendab kuni aasta lõpuni teadusuudiseid aasta linnust käost. Seekordsest teadusuudisest saab teada, millise pesa kägu muna poetamiseks valib.

Loe edasi ...

Kägu.
Foto: Reet Sau

Alanud on aasta lindu kägu tutvustav tuur

Eesti Ornitoloogiaühing kutsub huvilisi märtsis üle Eesti toimuvatele loodusõhtutele tutvuma aasta linnu käoga.

Loe edasi ...