Eesti esimene GPS-saatjaga nurmkana sai ornitoloogiaühingu juubeli puhul nimeks Sada

12. märts 2021

Ornitoloogiaühingu ja Vaibla linnujaama koostöös paigaldati esimest korda Eestis GPS-GSM saatja nurmkanale, kes sai ornitoloogiaühingu juubeliaasta puhul nimeks Sada.

Vaid üheksa grammi kaaluva saatja paigaldasid 9. märtsil isasele nurmkanale Jaanus Elts ja Liis Keerberg ornitoloogiaühingust. Linnu aitasid kinni püüda Art Villem Adojaan ja Amaranta Põld Vaibla linnujaamast. Kuna tegu on esimese GPS-saatjaga varustatud nurmkanaga Eestis ning tänavu tähistab ornitoloogiaühing oma 100. aastapäeva, siis otsustati linnule nimeks anda Sada.

430 grammi kaaluv lind sai jalga ka Vaibla linnujaama rõnga. Sada oli saatja panekul väga kannatlik ning lendas pärast vabastamist oma hinnalise seljakotiga vurinal Võrtsjärve roostiku poole. Vaata videoklippi.

Nurmkana Sada aitab ornitoloogidel paremini mõista, milline on Eestis aastaringselt elava ja talviti ka aedadesse toitu otsima tuleva põllulinnu elupaigakasutus ning ellujäämust mõjutavad tegurid. Aastatel 1980–2017 on liigi arvukus kahanenud üle kahe korra. Kunagisest rohkearvulisest inimkaaslejast jahilinnust on saanud väheneva arvukusega liik, kuid seni pole selge, kas põhjus on pigem nurmkana looduslike vaenlaste kõrges arvukuses või maakasutuse muutustes.

Neljapäeval, 11. märtsil varustati Vaiblas saatjatega veel kaks nurmkana.

Nurmkana Sada tegemisi kajastab ornitoloogiaühing edaspidi oma Facebooki lehel.

Nurmkanad varustati saatjatega ja andmeid kogutakse LIFE-IP projekti "Loodusrikas Eesti" raames.

Lisainfo:
Eva-Liisa Orula
Eesti Ornitoloogiaühingu teavituskoordinaator
Tel 5342 2139
eva-liisa.orula@eoy.ee