Maismaa talilinnuloendus

Maisamaa talilinnuloenduse eesmärgid on selgitada talilindudele levikut, arvukust ja seost elupaigaga, linnustikus toimuvaid muutusi nii eelmise aastaga võrreldes kui ka pikema aja vältel, lindude surevust talvel ning pikaajalisi arvukuse muutusi põhjustavaid tegureid.


Hallrästas on üks meie tavalisi talveliike. Foto: Kätriin Kruusaauk.

Talve jooksul on linde vaja loendada kolmel perioodil enda valitud piirkonnas ja rajal. Loendusperioodid on tavaliselt järgmistel ajavahemikel:

  • sügisloendus 15.–28. november,
  • jõululoendus 25. detsember – 7. jaanuar,
  • kevadloendus 15.–28. veebruar.

Vaatleja peab tundma talilinde hääle ja välimuse järgi. Loenduseks tuleb valida umbes 10 km pikkune rada, mis võib kulgeda läbi erinevate maastike. Loendust tuleks teha hea ilmaga ja valgel ajal. Üles tuleb märkida kõik nähtud ja kuuldud linnud, andmed sisestada vaatlusankeeti. Talilinnuloenduse juhendi ja vaatlusankeedi saab alla laadida juhendite alt. 

Loendustulemused palume saata pärast iga loendust või kõik koos märtsikuu lõpuks paberkandjal tavapostiga aadressile Eesti Ornitoloogiaühing, Veski 4, Tartu, Tartumaa 51005 või elektrooniliselt talilinnuloenduse koordinaatorile Jaanus Eltsile aadressile jaanus.elts@eoy.ee.

Uutel huvilistel palume enne loenduse tegemist ühendust võtta koordinaatori Jaanus Eltsiga, et täpsustada raja asukohta ja saada täpsemaid juhiseid. Kuna loenduste eesmärk on jälgida talilindude levikut ja arvukust pikema aja jooksul, siis on oluline järgida etteantud metoodikat ja teha vaatlusi vastutustundlikult.

Eestis alustati talilinnuloendusega 1987. aastal. Talilinnuloenduse aruanded leiab Keskkonnaseire infosüsteemist.

Lisateave:
Jaanus Elts
Talilinnuloenduse koordinaator
jaanus.elts@eoy.ee