Täna stardib suvise aialinnupäeviku uus hooaeg

1. märts 2022

Tänasest kuni oktoobri alguseni saavad kõik aiapidajad kaasa lüüa suvise aialinnupäeviku pidamises, tähendades veebipäevikus üles oma aias kohatud ja pesitsevad linnud.

Aialinnupäeviku pidamine on lihtne: lehel www.eoy.ee/aed tuleb luua oma veebipäevik ja panna sinna kirja 1. märtsist kuni 3. oktoobrini oma aias märgatud ja pesitsevad linnud. Päevikusse saab lisada ka tähelepanekuid imetajate, roomajate, kahepaiksete, putukate ja õitsema puhkenud taimede kohta. Kaasa saab lüüa iga huviline, kel on aed linnas või maal.

Suvise aialinnupäeviku koordinaatori Art Villem Adojaani sõnul pole lumise ja jaheda talve tõttu meile kevadisi rändlinde eriti jõudnud. "Oodatult on veebruari keskel nähtud esimesi rändavaid kiivitajaid ja siin-seal kuuleb põldlõokese laulu, kuid seda peamiselt Lääne-Eestis," lausus Adojaan. "Eesti sisemaa põlde katab hetkel veel paras krõbe lumekiht, mis linde siia ei meelita. Nii pea kui soojem ilm meieni jõuab, tulevad ka linnud!" andis ta lootust.

Aialinnupäeviku pidamine aitab Eesti Ornitoloogiaühingul jälgida lindude kevadrändelt saabumist, pesitsemist, kuid ka levinud aiataimede õide puhkemist, imetajate, putukate ja kahepaiksete mitmekesisuse kevadist elavnemist. Mida rohkem silmapaare kevade tärkamist jälgib, seda põhjalikum saab olema käesoleva aasta andmekogu.

Suvine aialinnupäevik on Eesti Ornitoloogiaühingu harrastusteaduse algatus ja linnuseire projekt, mille eesmärk on jälgida meie aedades pesitsevate linnuliikide käekäiku. Mullu täitis aialinnupäevikut tuhat inimest 571 aia kohta.

Projekti toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus.

Lisateave:
Art Villem Adojaan
Suvise aialinnupäeviku koordinaator
Tel 5331 6182
aed@eoy.ee
www.eoy.ee/aed

Samal teemal

Foto: Ave Kruusel

Kümnendal hooajal peeti suvist aialinnupäevikut 365 aia kohta

Eesti Ornitoloogiaühingu harrastusteaduse algatuse suvise aialinnupäeviku kümnendal hooajal tegi loodusvaatlusi 670 inimest 365 aias.

Loe edasi ...

Foto: Kauro Kuik

Täna algab suvise aialinnupäeviku kümnes hooaeg

Juba kümnendat hooaega kutsub Eesti Ornitoloogiaühing loodushuvilisi kirja panema oma aias märgatud ja pesitsevaid linde. Suvise aialinnupäeviku pidamine kestab märtsist kuni oktoobri alguseni.

Loe edasi ...

Üheksandal hooajal peeti suvist aialinnupäevikut 357 aia kohta

Suvise aialinnupäeviku üheksandal hooajal täheldasid päevikupidajad märtsi algusest kuni oktoobri alguseni üles ligi 19 000 loodusvaatlust.

Loe edasi ...

Kuldnokk.
Foto: Kauro Kuik.

Avasta oma aialinde ja märgi need päevikusse!

Ornitoloogiaühing kutsub aiaomanikke märtsist oktoobrini pidama veebipäevikut oma aias kohatud lindude, aga ka muude loomade ja taimede kohta.

Loe edasi ...