Soovitused aialinnupäeviku pidajatele

23. märts 2020

Looduses viibimine, lindude ja loomade jälgimine ning oma aia eest hoolitsemine on teraapilised tegevused. Praeguses olukorras on tavapärasest suurem võimalus aias tegutseda ja seepärast jagame soovitusi aialinnupäeviku pidajatele.

Viibi palju aias. Näiteks võta eesmärk aialinnupäevikusse märtsi lõpuks kirja saada 15 linnuliiki. Vaatluste jooksvaks üles märkimiseks saab kasutada ka aialinnupäeviku abiankeete.

Ehita kuldnokkadele pesakast või kaks. Kuldnokkade saabumine on tasahilju kestnud juba ligi kuu aega, kuid põhimass saabub kindlasti selle nädala lõpuks. Seega viimane aeg pesakastid üles seada või korda teha.

Praegu on aeg pesakast üles panna rasva- ja sinitihasele ning põldvarblasele. Kui aga soovid oma aeda pesitsema must-kärbsenäppi, siis jäta pesakasti paigaldamine alles aprilli viimasesse nädalavahetusse.

Kui uni kipub kaduma juba päikesetõusu ajal, siis mine aeda ja kuulata, kas eemalt soo pealt juba kostub sookurgesid. Aga tedremulinat?

Riisu lehti, lõika oksi, eemalda talvekatted taimedelt. Millised kevadtaimed su aias õitsevad? Kas krookus ja siniliilia on alles nupus või on päike mõne õie lahti meelitanud? Kas esimesed putukad on ka juba väljas peesitamas? Pane needki vaatlused aialinnupäevikusse kirja.

Tee jalutuskäik oma kodulähedasse metsa. Kas selle sooja põndaku peal, kus alati esimesi sinililli näed, on mõni neist juba esimese õie avanud? Aga paiseleht?

Suvist aialinnupäevikut saab pidada iga huviline, kel on aed linnas või maal. Lehel www.eoy.ee/aed saab luua isikliku päeviku ja sinna kirja panna kõik aias kohatud ja pesitsevad linnud. Lisada saab ka muid vaatlusi: aias nähtud kahepaiksed, roomajad ja imetajad, millal puhkesid õide looduslikud ja aiataimed ning millal ilmusid välja esimesed putukad. Päeviku täitmine kestab kuni 4. oktoobrini.

Lisainfo:
Meelis Uustal
Suvise aialinnupäeviku koordinaator
aed@eoy.ee
www.eoy.ee/aed