Eesti aasta linnud said oma värviraamatu

19. juuni 2024

Tähistamaks aasta linnu kampaania kolmekümnendat hooaega, andis Eesti Ornitoloogiaühing välja värviraamatu „Eesti aasta linnud“.

„Mõte tähistada aasta linnu kolmekümnendat hooaega tekkis juba paar aastat tagasi ning juhuslikest vestlustest tuttavatega hakkaski idanema idee värviraamatust, mille pilte värvides saab meelde tuletada ja tundma õppida seniseid aasta linde,“ sõnas värviraamatu idee autor ja koostaja ornitoloogiaühingu teavituskoordinaator Eva-Liisa Orula.

Aasta lindu valib Eesti Ornitoloogiaühing 1995. aastast eesmärgiga tutvustada üht Eesti linnuliiki või liigirühma ning kaasata loodushuvilisi liigi uurimisse ja -kaitsesse. Värviraamatust leiab kõik aasta linnud, kokku 29 liiki ja liigirühma. Eesti rahvuslind ja ornitoloogiaühingu tunnuslind suitsupääsuke on aasta linnuks valitud kahel korral – 2000. ja 2011. aastal, mil ühing tähistas 90. aastapäeva.

„Tänu aasta linnu kampaaniatele on paljud inimesed linde paremini tundma õppinud ning ornitoloogid kogunud tiitlit kandnud liikide kohta uut teavet, mis on aidanud näiteks täpsustada liikide arvukust ja selle muutusi, elupaigakasutust, ökoloogiat ja muud,“ lisas Orula. Kolmekümne aasta jooksul on kümned tuhanded huvilised saanud kaasa elada saatjatega lindude seiklustele ning lindude pereelule pesakaamerate vahendusel, osaleda loodusõhtutel, vaatlusretkedel ja joonistusvõistlustel. Alates 2001. aastast annab Eesti Post välja aasta linnule pühendatud postmarki ning 2009. aastast on igal aasta linnul oma koduleht.

Värviraamatu „Eesti aasta linnud“ koostas ja tekstid kirjutas Eva-Liisa Orula. Pildid joonistas Ukrainast pärit ja praegu Tartus elav kunstnik Anna Ryazanova.

Värviraamat on müügil ornitoloogiaühingu poes, Tartu Mänguasjamuuseumis, Tartu Ülikooli loodusmuuseumis, Tartu loodusmajas ja Pernova loodusmajas. Iga müüdud värviraamatu eest annetab ornitoloogiaühing kaks eurot Ukraina linnukaitseühingu USPB toetamiseks.

Lisateave:
Eva-Liisa Orula
Eesti Ornitoloogiaühingu teavituskoordinaator
eva-liisa.orula@eoy.ee
Tel 5342 2139