Eesti Ornitoloogiaühing tähistab täna sajandat aastapäeva

1. mai 2021

Eesti vanim ja suurim lindude uurimisele, kaitsmisele ja tutvustamisele pühendunud organisatsioon Eesti Ornitoloogiaühing tähistab täna sajandat aastapäeva.

Oma juubelit tähistab ornitoloogiaühing koos linnuhuvilistega üle Eesti toimuvatel retkedel linde vaadeldes. Aastapäeva puhul näeb peagi trükivalgust ka Juhani Pütsepa koostatud raamat, milles jutustatakse sada lugu lindudest, ornitoloogiaühingu ajaloost, liikmetest ja sündmustest.

Esmaspäeval, 26. aprillil oli Eesti Televisiooni eetris "Osooni" erisaade, mis käsitles ornitoloogiaühingu tegevusi ja saavutusi möödunud aastakümnetel. Ka ajakirja "Eesti Loodus" maikuu number on pühendatud ornitoloogiaühingule ja lindudele, kajastades näiteks linnukaitse vajalikkust ning tutvustades aasta lindu kuldnokka.

Neljapäeval, 29. aprillil ilmus koostöös Eesti Postiga ühingu juubelile pühendatud postmark. Kaksikpostmargil on kujutatud 2021. aasta lindu kuldnokka ning ornitoloogi töövahendeid neid uudistava põldvarblasega.

"Eesti Ornitoloogiaühingu eesmärgid – lindude uurimine, kaitsmine ja tutvustamine – on jäänud sajandi jooksul samaks, kuid võimalused linde uurida ja inimesi kaasata on palju muutunud," lausus Eesti Ornitoloogiaühingu juhataja Kaarel Võhandu. "Lindude liikumist ja elupaigakasutamist saab palju täpsemalt uurida GPS-saatjatega isendite, nagu näiteks nurmkana Sada, abil. Iga huviline saab oma linnuvaatluse andmed talletada ja edastada nutirakenduse abil, tänu pesakaamera otseülekandele saame piiluda aasta linnu kuldnoka pesakasti ja tutvuda tema pereeluga," tõi Võhandu näiteid, kuidas info- ja kommunikatsoonitehnoloogia areng on ühingu eesmärkide täitmisele kaasa aidanud.

"Vähetähtis pole ka see, et tänu sotsiaalmeediale jõuavad meie uudised mitte ainult 600 ühingu liikmeni, vaid ka kümnete tuhandete teiste loodushuvilisteni. Just sel nädalal liitus meie Facebooki suhtlusgrupiga ka 10 000. liige," lisas Võhandu.

Eesti Ornitoloogiaühing asutati 1. mail 1921 tolleaegse Tartu Ülikooli rektori, professor Heinrich Koppeli ja professor Johannes Piiperi eestvedamisel. Ühing tegutses aastakümneid Eesti Looduseuurijate Seltsi sektsioonina, ent 1991. aastal taastati ornitoloogiaühingu kui organisatsiooni iseseisvus.

Lisateave:
Kaarel Võhandu
Eesti Ornitoloogiaühingu juhataja
kaarel.vohandu@eoy.ee
Tel 528 7694
www.eoy.ee

Samal teemal

Linnuvaatlejad Saaremaal Linnulahe vaatlustornis.
Foto: Karl Jakob Toplaan.

Eesti Ornitoloogiaühing tähistas juubelit linnuretkedega

Eesti Ornitoloogiaühing tähistas 1. mail oma sajandat aastapäeva linnuretkedega üle Eesti. Retkedel osales kokku 108 inimest.

Loe edasi ...

Eesti Ornitoloogiaühing 100 kaksikpostmark.
Foto: Vladimir Taiger / Omniva

Täna ilmub Eesti Ornitoloogiaühing 100 postmark

Eesti Ornitoloogiaühing saab 1. mail saja-aastaseks, mille puhul ilmub Eesti Posti ja ühingu koostöös juubelile pühendatud postmark. Kaksikpostmargil on kujutatud 2021. aasta lindu kuldnokka ning ornitoloogi töövahendeid neid uudistava põldvarblasega.

Loe edasi ...

Linnuretk.
Foto: Eesti Ornitoloogiaühing.

Eesti Ornitoloogiaühing kutsub juubeli puhul linnuretkedele

Eesti Ornitoloogiaühing tähistab sel laupäeval oma 100. aastapäeva ja kutsub sel puhul huvilisi osalema üle Eesti toimuvatel linnuretkedel.

Loe edasi ...

Ornitoloog Jaanus Elts nurmkanaga Sada.
Foto: Liis Keerberg.

Eesti esimene GPS-saatjaga nurmkana sai ornitoloogiaühingu juubeli puhul nimeks Sada

Ornitoloogiaühingu ja Vaibla linnujaama koostöös paigaldati esimest korda Eestis GPS-GSM saatja nurmkanale, kes sai ornitoloogiaühingu juubeliaasta puhul nimeks Sada.

Loe edasi ...