Eesti Ornitoloogiaühing
Veski 4, Tartu 51005E-posti aadress: eoy@eoy.eeTelefon: +372 742 2195Töötajate kontaktidFacebook: www.facebook.com/ornitoloogiayhing
Mai alguses saabusid tagasi Eestisse esimesed öösorrid, kes seni talvitasid Kagu- ja Lääne-Aafrikas. Seoses aasta linnu naasmisega ootab Eesti Ornitoloogiaühing kõigilt tähelepanelikelt loodushuvilistelt sorrivaatlusi, et saada parem ülevaade liigi olukorrast ja levikust.
Öösorri vaatlused saab kirja panna kaardirakenduses www.eoy.ee/oosorr/oosorrivaatlused/, kus tuleb üles märkida vaatluse aeg ja koht. Vaatluste kogumine kestab sügiseni, mil öösorrid oma talvitusaladele suunduvad.
"Hoolimata soojast aprillist saabusid öösorrid Eestisse ootuspärasel ajal mai algul. Esimesed saabujad registreeriti 5. mai paiku ning tänaseks on öösorrid jõudnud pea kõikjale," lausus öösorriaasta vedaja Aarne Tuule. "Öösorre tasub otsida eelkõige männienamusega puistutest sooservades või luidetel, aga tihti võib öösorre kohata hoopiski autoteedel, kus nad saagijahil käivad."
Vaiksetel suveöödel kostab öösorri iseloomulik laul koguni kilomeetri kaugusele. Pesal kössitavale sorrile võib aga teda märkamata isegi peaaegu peale astuda. Seetõttu on oodatud ka kõik teated pesaleidudest. Öösorri välimuse, laulu ja pesa kirjeldused leiab aasta linnu veebilehelt.
Lisaks vaadeldud lindude asukohtadele kogutakse tänavu ka vaatlejate liikumisteekondi, et täpsemalt hinnata öösorride arvukust Eestis. "Öölindudest nagu öösorr saame tavaliste seire käigus, mis keskenduvad päevasel ajal aktiivsetele liikidele, vähe teada. Seetõttu julgustame kõiki kesksuvel ette võtma pikemaid öiseid vaatlusretki ning edastama meile lisaks vaadeldud lindude asukohtadele ka oma liikumisteekondi," selgitas Aarne Tuule. "Parim aeg pikemateks öösorriretkedeks on jaanipäevajärgsed soojad ööd kuni juuli keskpaigani."
Aasta linnu vaatluste kogumist toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus.
Lisainfo:Aarne TuuleAasta linnu projekti juhtTel 5800 2869aarne.tuule@eoy.eewww.eoy.ee/oosorr