Eesti Ornitoloogiaühing
Veski 4, Tartu 51005E-posti aadress: eoy@eoy.eeTöötajate kontaktidFacebook: www.facebook.com/ornitoloogiayhing
Must-toonekurg on I kaitsekategooria linnuliik, kelle arvukus langeb kiiresti: kolme põlvkonna jooksul on lindude arv vähenenud 70–73%. Eestis pesitseb praegu hinnanguliselt vaid 40–60 paari.
Must-toonekured toituvad peamiselt vooluveekogudes elavatest väiksematest kaladest ja kahepaiksetest. Liigi arvukuse vähenemise üheks oluliseks teguriks peetakse toidupuudust vooluveekogudes just hilissuvisel kuivaperioodil. See tuleneb suures osas inimtegevusest loodusmaastike ümberkujundamisel: looduslike vooluveekogude õgvendamisest, märgalade ulatuslikust kuivendamisest ja muude kuivendussüsteemide rajamisest, mis leidis aset peamiselt eelmisel sajandil. Probleemiks on ka jõgede äärsete alade võsastumine, mis ei võimalda kurgedel lennult maanduda.
Must-toonekurg.
Selleks, et veekogud oleksid must-toonekurele sobivad toitumisalad, on vaja parandada jõgede kalastiku olukorda, see eeldab omakorda vooluveekogu üldise ökoloogilise seisundi toetamist.
Teeme seda sellisel viisil:
Kui valime radikaalse sekkumise ehk mõne kraavitatud veekogulõigu looduslikku sängi taassuunamise, on ettevalmistusaeg pikem – 2–3 aastat – ning ka taastamistööd algavad vastavalt hiljem.
Soovime jõuda olukorda, kus must-toonekure toitumistingimused kõige olulisematel veekogulõikudel on paranenud ja kured kasutavad taastatud veekogulõike. Selle tulemusel võib oodata liigi arvukuse stabiliseerumist ja paremal juhul ka kasvu. Mõju mõõtmiseks kasutame rajakaameraid ja pesitsustulemuste jälgimist taastatud veekogulõikude läheduses. Võimalusel seirame ka vooluveekogu kalastikku enne ja pärast taastamistöid.
Aastal 2023 vajame tuge, et maksta töötasu meie linnukaitse spetsialistile, kelle roll antud ettevõtmise juures on koordineerida koostööd ning jõuda koos partneritega otsuseni alade ja tööde järjestuse osas. Puuduv palgafond aastaks 2023 seoses selle ettevõtmisega on 5620 eurot. Järgnevate aastate tegevused püüame peaasjalikult ellu viia avalike fondide rahastuse abil, kuid vajame jätkuvalt ka ettevõtete tuge.
Eesti Ornitoloogiaühing kuulub tulumaksusoodustusega mittetulundusühingute nimekirja.
Meie tänuavaldus on sisukas ja praktiline. Me usume teadmiste jagamisse ja isikliku kogemuse jõusse. Oleme välja töötanud terve rea tegevusi, mis avardavad silmaringi, on lihtsasti elluviidavad ning sobivad erinevate sündmuste ja ruumide formaatidesse. Meie tänuavalduse valikus on:
Lisateave:Kaarel VõhanduEesti Ornitoloogiaühingu juhatajakaarel.vohandu@eoy.ee