Eesti Ornitoloogiaühing
Veski 4, Tartu 51005E-posti aadress: eoy@eoy.eeTelefon: +372 742 2195Töötajate kontaktidFacebook: www.facebook.com/ornitoloogiayhing
Kasutajaks registreerumine> Registreerumine arvutis PlutoF.ut.ee veebilehel> Registreerumine nutiseadmes Plutof GO äpis> Registreerumise kinnitamineVajalikud sammud vaatluste sisestamiseks PlutoF töölaual> PlutoF töölaua seadistamine arvutis> Vaatluste sisestamine arvutis>> Üldandmed>> Vaatlusala ja sündmuse andmed>>> Kaardivaatel>>> Sündmuse väljadel>> Vaatluse andmed>> Salvestamine>> AbiinfoVajalikud sammud vaatluste sisestamiseks PlutoF GO nutirakendusesPlutoF GO nutirakenduse seadistamine> Üldised seadistused> Taksonoomia> Asukoht> Vaatlus> Teised seadistusedVaatluste sisestamine nutiseadmes PlutoF GO rakenduses> Avaleht> Vaatluse lisamine> Asukoht> Meediafailid> Aeg> Projekt, vorm, vaatlejad> Takson> Andmed> Salvestamine
Uue linnuatlase jaoks talletatakse andmed digitaalselt PlutoF platvormil ühises andmeruumis. Andmeid saab sisestada arvutis veebibrauseri vahendusel töötava PlutoF töölaua kaudu või nutirakenduse PlutoF GO abil. Järgnev juhend selgitab töölaua ja nutirakenduse kasutamist linnuatlase andmete sisestamisel. Detailsemad kasutusjuhendid on saadaval PlutoF kodulehel.
Kes ei ole veel PlutoF kasutaja, peab registreeruma. Seda saab teha nii arvutis kui telefonis, aga oluline on meeles pidada, et sama kasutajatunnus kehtib mõlemas! Piisab, kui registreeruda ühes neist.
NB! Kui olete kunagi varem juba PlutoFi kasutajaks registreerunud, aga parooli unustanud, siis saab selle taastada. Selleks klõpsake Plutof.ut.ee paremas ülanurgas Töölaud → Logi sisse → Taasta salasõna. Ärge registreeruge uuesti! Kui olete unustanud ka e-postiaadressi, millelt registreerusite, võtke ühendust PlutoF kasutajatoega.
Plutof.ut.ee avalehel klõpsake "Hakka kasutajaks" nupul. See viib app.plutof.ut.ee/register lehele. Seal täitke registreerumisvorm oma andmetega.
Kui PlutoF GO nutirakendus on paigaldatud, siis saab vaatlusi kohe sisestama hakata. Selleks aga, et neid kesksesse andmebaasi saata, tuleb kasutajaks registreeruda ja sisse logida.
NB! Kui olete juba arvutis PlutoFi kasutajaks registreerunud, pole seda uuesti vaja teha.
Registreerumisvormis sisestatud e-postiaadressile saadetakse kohe kinnituskiri, mille saatjaks on noreply@plutof.ut.ee. Enne registreerumise kinnitamist sisse logida ei saa. Kui kiri ei saabu paari minuti jooksul, kontrollige oma rämpsposti kausta. Kirja keskel on pikk aadress app.plutof.ut.ee/activate/…, millel peate klõpsama. Tehke seda kohe, sest kahe päevaga see kiri aegub.
Kui kinnitamine õnnestus, kuvatakse teade "E-posti aadress on kinnitatud! Jätkamiseks logi sisse."
Linnuatlase töös kaasa löömiseks tuleb andmebaasi sisestada pesitsuskoodidega vaatlusi. Neid on võimalik sisestada nii arvutis veebibrauseri kaudu kui ka nutirakenduse abil. Kui olete PlutoFi kasutamisel algaja, siis on mõistlik kõigepealt mõned seadistused paika panna, siis sujub edasine lihtsamalt.
Kui olete kogenud PlutoFi kasutaja, ei pea Linnuatlase andmete kogumiseks midagi spetsiaalset tegema. Kõik linnuvaatlused (ka teiste projektidega seotud) lähevad arvesse.
Kõigepealt tuleb PlutoF töölauale sisse logida. Selleks on plutof.ut.ee/et avalehel paremas ülanurgas nupp Töölaud. Töölauale jõuab ka otseviite https://app.plutof.ut.ee/ abil.
Kui töölaud avaneb inglise keeles, saate seda muuta ülamenüü paremas nurgas keele valikul Est klõpsates.
Kui hakkate PlutoFi kasutama (peamiselt või ainult) linnuatlase andmete sisestamiseks, on otstarbekas seadistada töökeskkond järgnevalt:
1. klõpsake ülamenüü paremas servas nupul "Seaded";
2. avage vaheleht "Vaikimisi väärtused" ning sisestage "Vaikimisi projekti" välja tekstikirjena: linnuatlas; seejärel, kui kuvatakse vastav rida, valige see hiireklõpsuga. Välja väärtuseks peab jääma Linnuatlas 2025-2030.
3. Selleks, et näha Linnuatlase ruudustikku vaatluse sisestamise kaardil, tuleb see samal seadistuste lehel lubada. Selleks otsige väljas "Enabled map layers" väärtust Birdatlas või Linnuatlas ja valida see. Kihi nimi peab jääma välja alla valituks ja näitama vastavat väärtust (Birdatlas või Linnuatlas).
4. Seadistamise lõpuks tuleb klõpsata nupul "Salvesta"!
Vaatluste sisestamiseks tuleb (variant A):
1. avada vasakmenüüst TAKSONI ESINEMISED
2. selle all leida jaotis Vaatlused,
3. klõpsata hallil märgil
Variant B: kui teie vaatluste loend on juba ees, tuleb rohelisel menüüribal klõpsata Uus.
Kui seadistasite eelnevalt vaikimisi Projektiks "Linnuatlas 2025-2030", siis täidetakse automaatselt väljad
Kui te ei seadistanud vaikimisi väärtusi, tuleb need käsitsi valida:
NB! Kui soovite vahel sisestada muid vaatlusi teiste vormide abil, tuleb lihtsalt Projekt välja sisu kustutada!
Vaatlusel on kohustuslik märkida asukoht ning aeg. Asukoht peab võimaldama vaatlust määratleda ühte atlaseruutu (5×5 km), seega sobib punkt või väiksem ala (metsakvartal või selle osa, roostikutukk, soolaik jne), mis ei ulata üle ruudupiiri. Vaatlusaeg tuleb sisestada kuupäeva täpsusega. Võib lisada ka kellaaja.
Kaardivaatel
Sündmuse väljadel
Ühe vaatlusretke käigus ühest asukohast (näiteks piiritletud alalt) kogutud vaatlusi saab sisestada kas ükshaaval või mitme kaupa korraga. Vajadusel saab lisada ridu 1 või kümne kaupa.
Kui kõik andmed on sisestatud tuleb kirje salvestada. Mitme taksoniga (mitmerealise) vaatluse kirjest tekib PlutoFis nii mitu eraldi vaatluskirjet, kui oli ridu, ent kõik need vaatlused on seotud ühe ja sama vaatlussündmuse ja -kohaga. Hiljem on võimalik iga taksoni vaatlust eraldi toimetada. Ühiselt saab muuta kõigi nendega seotud asukohta ja sündmust.
Vaatluste sisestamiseks nutiseadmes tuleb paigaldada ja käivitada PlutoF GO äpp ning sellesse sisse logida:
Menüüs Seaded saab sisse / välja lülitada erinevaid seadistusi, mida juhend kajastab allpool:
Linnuatlase projekti jaoks vaatlusi tehes ei ole vaja Eksemplaride, Proovide ega Loodusheli mooduleid sisse lülitada, samuti ei ole vaja Plutof GO-s kasutada Näpitstahvlit. Liigi määramine ei võimalda hetkel linde määrata. Kui soovite teha ka muid loodusvaatlusi, saate neid võimalusi iseseisvalt uurida, käesolev juhend neid ei käsitle.
PlutoF GO on vaatluste sisestamise abivahend. Kui vaatlus on sisestatud ja kõik andmed korrektsed, saab vaatluse PlutoFi andmebaasi laadida. Juba üleslaetud vaatlusi enam nutirakenduses ei näe.
Vaatluse lisamiseks tuleb avalehel klõpsata Lisa vaatlus. Kui avalehel on ka teisi nuppe, siis nende abil on võimalik lisada helivaatlusi, kogude eksemplare, määrata taimi ja putukaid. Neid funktsioone käesolev juhend ei käsitle.
Vaatlusele saab lisada pildi- heli või videofaile. Kaamerat või salvestit on võimalik käivitada kas otse PlutoF GO äpist või lisada vaatlusele varasem ülesvõte. Iga tüüpi faili võib lisada ka mitu.
käivita kaamera; pildistamise järel tuleb kaameravaates klõpsata
käivita helisalvesti; salvestuse alustamiseks tuleb veel klõpsata , ning lõpetamiseks
käivita videosalvesti,
vali varasem ülesvõte failide seast; järgmisel lehel saab valida ka failitüübi (pilt, heli, video).
Kui meediafailid on vaatluse külge lisatud, annavad sellest märku järgmised ikoonid:
helifail on lisatud, klõpsates saab seda üle kuulata ja toimetada - näiteks lõigata lühemaks,
pildifail on lisatud (näidatakse pisipilti), sellel klõpsates saab üle vaadata, kustutada või hankida pildilt asukoha- ja ajaandmed klõpsates nupul EXIF.
videofail on lisatud.
Lisatud faili kustutamiseks.
Vaatlusaeg täidetakse automaatselt vaatluse sisestamise aja järgi. Soovi korral saab seda muuta.
Linnuatlase vaatluse sisestamiseks tuleks valida projekt Linnuatlas 2025-2030. Kui seda valikut kohe näha pole, tuleb Projekti väljal klõpsata ja hakata sisestama linnuatlas - seejärel valida väljapakutav.
Vormiks peab olema "Lind".
Sisseloginud kasutaja nime näidatakse vaatlejate all automaatselt. Samuti saab seadetes ära määrata, kellega koos tavaliselt vaatlete. Iga konkreetse vaatluse kirjel saab vaatlejaid eemaldada (klõpsates ristikesel nime kõrval) või lisada, klõpsates Vaatlejate väljal "v" noolekesel.
Märkuste välja võib kirjutada täpsustusi vaatluse või kohatud isendite kohta.
Taksoni väli on täitmiseks kohustuslik. Kui see on täitmata, näidatakse välja punasena. Klõpsates Takson avaneb loend hiljutistest vaatlustest ning otsinguväli liikide otsimiseks. Liigiotsing on veidi erinev, sõltuvalt seadistustest (vt eespool Taksonoomia). Otsida saab:
Korraga võib sisestada vaatluse mitme taksoni kohta, kuid kõigile neile talletuvad esialgu samad andmed (arv, tegevus, pesitsuskindlus, …). Andmeid saab ükshaaval üle kontrollida ja täpsustada PlutoF GOs enne üles laadimist või hiljem PlutoF töölaual.
Isendite arv on linnuatlase vaatluste puhul kohustuslik.
Valikvastustega andmeväljade täitmiseks on kaks võimalust:
Vormi alaosas on kolm nuppu:
Pärast andmete salvestamist tuleb need veel PlutoF andmebaasi üles laadida. Üles laadimine on võimalik ainult internetiühenduse korral! Saab laadida:
NB! Kui vaatluse rida on punane ning üleslaadimise nupp hall, siis on vaatlusel andmed puudulikud ning üles laadida ei saa.
Kui vaatluse üleslaadimine õnnestus vigadeta, kuvatakse all servas vastav teade "Üles laadimine õnnestus" ning vaatlus kaob PlutoF GO-st. Hiljem on seda võimalik vaadata ja muuta PlutoF töölaual app.plutof.ut.ee.
Internetiühenduse tõrke puhul kuvatakse veateade. Sel juhul tuleb proovida hiljem uuesti laadida.
Juhendi koostas Kristjan Adojaan (kristjan@adojaan.net)