Vaatlustoru ja lisatarvikud

Vaatlustoru

Üldjuhul kasutavad linnuvaatlejad vaatlustoru, mille parameetrid on 20–60x80. Esimene number (20–60) näitab suurendust ja teine (80) esiläätse läbimõõtu millimeetrites. Suurendust saab muuta suurenduskettast, mis asub olenevalt margist ja mudelist vaatlustoru kerel või okulaaril.

Mõned üksikud firmad toodavad ka suuremate näitajatega vaatlustorusid. Nii nagu binoklite on ka vaatlustoru puhul väga oluline klaaside kvaliteet. Keskklassi vaatlustorude hinnad algavad umbes 1500–2000 eurost (hea hinna ja kvaliteedi suhe on näiteks Meoptal või Opticronil), tippklassi vaatlustorude hinnad algavad 3000–4000 eurost.

Statiiv ja videopea

Vaatlustoruga koos tasub soetada ka statiiv ja videopea. Kehv statiiv rikub hea vaatlustoru: kerge ja halvast materjalist statiiv väriseb iga liigutuse peale ja pikalt. Tugevama tuulega ei ole ebastabiilse statiiviga midagi teha ja seetõttu tasub investeerida korralikku statiivi.

Saadaval on erinevast materjalist statiive: alumiiniumist, süsinikkiust (carbon fiber), puidust. Alumiiniumist statiivid on odavamad, aga raskemad ja ebastabiilsemad. Populaarsed on süsinikkiust statiivid, mis neelavad paremini ja kiiremini vibratsiooni ning on samal ajal kerge kanda. Kasutatakse ka puidust statiive, mis on raskemad, aga stabiilsed ja summutavad hästi vibratsioone. Puidust statiive toodavad näiteks Berlebach (Saksamaa), Stabil (Rootsi) ja Ries (USA). Kui statiiv kipub tugevama tuulega ikkagi vibreerima, siis võib statiivile riputada lisakoormuse (näiteks seljakoti), mis muudab statiivi raskemaks ja hoiab seda paremini paigal.

Iga statiiv vajab statiivipead. Statiivipeadest eelistavad linnuvaatlejad enamasti videopead ning olulisim näitaja statiivipea valikul on selle sujuv liikumine. Hea stabiilse liikumise tagab videopea mehhanismis olev viskoosne vedelik, sellise mehhanismiga videopeasid nimetatakse inglise keeles fluid head. Nii mõnelgi videopeal on spetsifikatsioonides või toote nimetuses ära märgitud micro-fluid või fluid drag system.

Vaatlustoru kandmiskott

Kui vaatlustoruga tehakse pikemaid vaatlusretki jalgsi või jalgrattal, siis on mugavam kanda toru seljas. Vaatlustoru kandmiskotte (tripod carrier või spotting scope carrier) saab osta välismaa veebipoodidest. Lisaks vaatlustorule mahutavad sellised kotid ka väiksemaid asju, mida retkele kaasa võtta (veepudel, märkmik jms).