02.07.2024
Seekord teeme aasta linnu blogis juttu ornitoloogi ja kanakullide uurija Ülo Väliga, kes räägib kanakullide ja kägude omavahelistest suhetest.
Oled aastaid uurinud kanakullide menüüd. Kui suure osa moodustavad nende saakobjektidest linnud?
Hiljuti valmis ülevaade viimase Eesti kanakullide pesitsusaegsest saagist viimase 30 aasta jooksul, mis peaks õige pea ilmuma ajakirja Hirundo
värskes numbris. Selle põhjal toituvad meie kanakullid peaaegu ainult lindudest, kes moodustavad tema menüüst tervelt 98%. Vähesel määral leidub ka imetajaid, peamiselt oravaid ja teisi närilisi.
Juunikuu algul läks kaduma üks meie GPS-saatjatega kägudest – Friedrich. Lähemal uurimisel selgus, et ta oli kanakulli saagiks langenud. Kui suure osa moodustavad kanakulli toidust käod?
Eeskätt jahivad kanakullid vareslasi ja tuvilisi, märkimisväärne osa on ka kanalistel ja rästastel. Meie määratud 4838 saakobjekti seas leidus vaid 21 kägu, seega moodustavad käod kõigest 0,4% saakloomade arvust.
Nii et kägu Friedrichi hukkumine kanakulli küüniste vahel oli siiski pigem juhuslik?
Jah, nii võib öelda küll. Tegelikult on see üllatav, et niivõrd silma (ja kõrva) torkavat liiki kanakull niivõrd harva tabab. Kägudele on see muidugi hea uudis.
Võib-olla selgitad lühidalt, et kuidas üldse kanakulli menüüd uuritakse?
Kanakullide saagist jäävad nende pesadesse suled ja luud, mida kogudes ja määrates saamegi menüüst pildi ette. Sageli puhastavad emaslinnud saagi enne pesadesse toomist murdunud puutüvedel või juurestikel, säärased pesalähedased saagipuhastuspaigad annavad samuti olulise osa uurimismaterjalist. Saagijäänuseid uurides saame üsna hea pildi kanakulli menüüst, ehkki tuleb möönda, et kõiki saakloomi me sel moel ei suuda registreerida ja teatud saagirühmade, näiteks väiksemate lindude ja linnupoegade osa on ilmselt alahinnatud. Seda puudujääki aitavad tasakaalustada pesakaamerad, mis võimaldavad määrata saagi koguhulka ja täpsustada erinevate suurustega liikide osatähtsusi.
Meie kägude seisund on stabiilne. Kuidas läheb aga meie kanakullidel?
Kanakulli arvukus langes oluliselt möödunud sajandi lõpus ja selle sajandi alguses. Viimased paarkümmend aastat võib selle liigi seisundit lugeda samuti stabiilseks, aga arvukuse taastumisest kahjuks veel rääkida ei saa.
Nii et siis – kanakullide arvukuse tõus meie kägusid ei ohusta?
Seda kindlasti mitte. Ühest küljest seetõttu, et kanakulli arvukus ei tõuse ja teisalt on kägude osa kanakulli menüüs väga väike.
Ülo Väliga vestles Jaanus Aua.