Tulemused

Kokkuvõte

Aasta linnu veebiviktoriinist võttis osa 807 inimest. Osalejate vanus oli 4-78 aastat, keskmine vanus 24 aastat. Kõige enam osalejaid oli Harju maakonnast, Tartu maakonnast ja Pärnu maakonnast, välismaalt oli kolm osalejat.

Keskmine tulemus oli 10 punkti 20-st.

Kõige rohkem vastati õigesti küsimustele “Kägu muneb oma munad teise linnuliigi pessa ja laseb oma pojad sulasliigil ka üles kasvatada. Mitu muna muneb emaskägu tavaliselt ühel pesitsusperioodil?” (79,8%) ning “Käod võivad olla nii halli kui ka pruuni sulestikuga. Millised kehaosad on käol aga kollast värvi?” (77,3%).

Kõige vähem õigeid vastuseid anti küsimustele “Millises ilukirjandusteoses on kägu minategelane?” (23,2%) ning “Aastatel 1970–2023 on Eestis rõngastatud 119 kägu, kuid nende seas on vaid üks taasleid. Millisest riigist leiti Eestis rõngastatud kägu?” (30,9%).

Võitjad

Kõikidele küsimustele vastas õigesti 19 osalejat: Angelika Varis, Anna-Liisa Tasa, Arabella Antons, Brigita Talu, Georg Kraner, Harry Orusalu, Helina Ailt, Jaanika Ailt, Karl Sommermann, Keira Kraner, Kristiin Kala, Kristina Vasur, Martiina Viil, Merliia Kiiber, Nora Kraner, Otto-James Peebo, Rasmus Rattas, Sirle Morozova, Taaniel Antons.

Loosiauhinnad said Merliia Kiiber, Brigita Talu ja Kristina Vasur.

Aasta linnu veebiviktoriini küsimused ja õiged vastused

1. Kuigi kägu on Eestis üldlevinud linnuliik, ei ole iga elupaik talle sobiv. Millises maastikus on tõenäosus kägu kohata kõige väiksem?
Suur liigendamata metsalaam
Linnapark
Puisniit
Rabamets

Vastus: Linnapark. Kägu on üsna ettevaatlik ja inimpelglik lind, mistõttu just linnaparkides on vähim võimalus teda kohata.

2. Käod võivad olla nii halli kui pruuni sulestikuga. Millised kehaosad on käol kollast värvi?
Silmaiiris, silma ümbritsev sulgedeta rõngas ja jalad
Nokk ja jalad
Jalad

Vastus: Silmaiiris, silma ümbritsev sulgedeta rõngas ja jalad. Käo nokk on hall, kollase tüvikuga, ning keha suurusega võrreldes suhteliselt väikesed jalad kollased. Kollane on ka käo silmaiiris ja silma ümbritsev sulgedeta rõngas.

3. Kägu muneb oma munad teiste linnuliikide pesadesse ja laseb oma pojad sulasliikidel üles kasvatada. Mitu muna muneb emaskägu tavaliselt ühe pesitsusperioodi jooksul?
Kolm muna
10–25 muna
30–40 muna
Üle 50 muna

Vastus: 10–25 muna. Kägu on väheuuritud liik, kuid erinevate allikate andmetel muneb üks emaskägu ühe hooaja jooksul tavaliselt 10–25 muna.

4. Milline nendest rahvapärastest nimetustest ei käi käo kohta?
Tsirkhaugas
Kägukull
Kukulinnu-kull
Surmalind
Kanakatk

Vastus: Kanakatk. Kanakatk on kanakulli rahvapärane nimetus. Kanakulli sagedamateks saakliikideks on läbi aegade olnud keskmise suurusega linnud: näiteks hallvares, pasknäär, hakk, harakas, kodutuvi, kaelustuvi, kanalistest laanepüü ja teder. Imetajatest on saakloomade seas olnud peamiselt oravad ning jänesed. Kõik teised nimetused sobivad käo kohta küll – ta meenutab välimuselt meie väiksemaid kullilisi nagu raudkull või väikepistrik, rahvapärimuse järgi ennustab kägu ka elu, surma ja palju muud.

5. Aastatel 1970–2023 on Eestis rõngastatud 119 kägu, nende seast on vaid üks taasleid. Millises riigis leiti Eestis rõngastatud kägu?
Eestist
Leedust
Rumeeniast
Kreekast
Egiptusest

Vastus: Egiptus. Kabli linnujaamas 1971. aasta septembri alguses rõnga saanud kägu leiti aasta hiljem Egiptusest.

6. Käosulane on Eestis lehtmetsades, parkides ja aedades üldlevinud ja tavaline haudelind. Ta pesitseb maist juulini ning teeb oma pesa püstiste okste vahele või oksakaenlasse. Koonusja kujuga pesa, mille läbimõõt on 7–11 cm ja kõrgus 5–9 cm, ehitab käosulane kuivadest rohukõrtest, lehetükkidest, taimevillast, ämblikuvõrkudest, kasetohuhelbetest. Munad on roosad tumedate täpikestega. Kas kägu muneb oma muna käosulase pessa?
Ei, käosulase pesa on käo jaoks liiga väike
Jah, sellele viitab ka linnu nimi

Vastus: Jah, sellele viitab ka linnu nimi. Käo mune on Euroopas leitud tavaliselt 15–20 liigi pesast, sageli on üheks tema sulasliigiks ka käosulane. Käo muna ei ole suur – vaid kuni 16×22 mm.

7. Kägu sööb meelsasti rohukedriku, hariliku päevakoera, aasa-verikireslase ja teisi karvaseid röövikuid, keda ülejäänud linnuliigid pelgavad toiduks tarvitada. Miks see nii on?
Teised linnuliigid kardavad karvaseid liblikaröövikuid
Kägu ei tunne karvaste röövikute kibedat maitset
Karvased röövikud on teiste lindude jaoks seedimatud
Karvased röövikud uimastavad teisi linde

Vastus: Kägu ei tunne karvaste röövikute kibedat maitset.

8. Millises nendest nimetatud ilukirjandusteostest esineb kägu minategelasena?
Doris Kareva „Käkimeelne kägu“
Gert Helbemäe „Kägu odraokkaga“
Jaan Kaplinski „Käoraamat“
Juhan Jaik „Käokübarad“
Juhan Jaik „Kukku“
Juhan Liiv „Käkimäe kägu“

Vastus: Juhan Jaik „Kukku“. Juhan Jaigi (1899-1948) lühilugu “Kukku” on lõbus ja põhjalik lugu käo vaatenurgast. Kuula pala Klassikaraadio arhiivist.

9. Kaunis kuldking on käpaline ehk orhidee, mille tunneb ära ainulaadse õiekuju järgi. Taime rahvapärased nimed on käoking, kukulinnupätt, käopätt, käokott. Miks kaunist kuldkinga rahvasuus niimoodi kutsutakse?
Taim hakkab õitsema samal ajal kui kägu kukkuma
Kaunist kuldkingast kirjutas Eestis esimesena 1823. aastal botaanik Theodor Kägu
Taime õied meenutavad kingakesi, mis sobiksid värvi poolest käo jalga
Käod munevad ainult samades metsatüüpides, kus kuldkingad kasvavad
Käod toituvad meelsasti kuldkingade kupardest

Vastus: Taime õied meenutavad kingakesi, mis sobiksid värvi poolest käo jalga. Käo jalad on kollased nagu ka kauni kuldkinga õis.

10. Lõotalv on kevaditi ootamatult maha sadanud lumi, mis ohustab saabunud rändlinde. Käoviluks nimetati rahvasuus heitlikku ja külma kevadet. Mida tähendab käo jaoks aga kliimamuutus, kevade saabumine üha varem ja sellega kaasnev fenoloogiline nihe?
Kägu jääb Eestisse talvituma
Kägu hakkab tooma endaga reeglipäraselt vilu ilma ehk käokülma
Käo sulasliigid naasevad aina varem, kuid kägu mitte. Seetõttu magab kägu maha parima munemisaja
Kägu eelistabki munemiseks soojemat ilma
Kliimasoojenemise tõttu laieneb käo areaal Eestist Soome

Vastus: Käo sulasliigid naasevad aina varem, kuid kägu mitte. Seetõttu magab kägu maha parima munemisaja. Sulasliigid, kes suudavad nihet kägudega enim suurendada, langevad harvem käo ohvriks ja saavad teiste sulasliikidega võrreldes edu. Käole endale on hilinemine aga saatuslik – väheneb võimalus järelkasvu tekitada. Loe lähemalt Novaatorist.

11. Kägudel esineb halli ja pruuni vormi, lisaks on emaslindude ja noorlindude sulestik varieeruvate toonidega. Kes on fotol?
Noorlind
Emaslind
Isaslind

Vastus: Noorlind. Noorlinnud on hallikaspruunid või roostepruunid, ülapoole sulestik valge peene äärise ja valge laigukesega kuklal.

12. Kellelt pärineb see geen, mis määrab käomuna mustri?
Isaslinnult
Mõlemalt vanalinnult
Emaslinnult

Vastus: Emaslinnult. Muna muster on määratud sugukromosoomiga, mis on ainult emaslinnul. See tähendab, et isase roll on ainult emast viljastades aidata muna ilmale tuua, kuid muna väljanägemine sõltub vaid emaslinnu geenidest.

13. Eesti luuletaja ja kirjandusteadlane Gustav Suits on pühendanud Juhan Liivile luuletuse „Käkimäe kägu“. Millist peeglina sätendavat veekogu ihkab selles luuletuses kujutatud kägu näha?
Läänemerd
Võrtsjärve
Peipsi järve
Vahemerd
Kongo jõge

Vastus: Peipsi järve. Juhan Liiv (1864–1913) on oma jutustuses „Vari“ kirjeldanud igatsust näha Peipsi vetevälja. Sealt on ka pärit hästi tuntud tsitaat „Kui seda metsa ees ei oleks!“. Kuula Gustav Suitsu (1883–1956) kirjutatud luuletust „Käkimäe kägu“ Klassikaraadio arhiivist.

14. Enamik linnuliike rändab öösiti, osa ka päevasel ajal. Öösiti rändavaid linde kutsutakse ööränduriteks. Millal rändab kägu?
Öösel
Päeval
Nii öösel kui päeval

Vastus: Öösel. Nii nagu ka paljud teised linnuliigid, rändab kägu öösiti. Seda nägime ka saatjaga käo Elmari andmetel, kes öösiti rändas ja päevasel ajal puhkas. Öösel on atmosfäär ilma soojade õhuvooludeta stabiilsem ja nii on lihtsam kurssi hoida. Lisaks aitavad tähed ja kuu lindudel paremini orienteeruda.

15. Mitu muna muneb üks emaskägu ühte sulasliigi pessa korraga?
Kaheksa muna
Viis muna
Kolm muna
Ühe muna

Vastus: Ühe muna. Igasse pessa muneb kägu vaid ühe muna. Kui pesas on mitu käomuna, siis need on munenud erinevad emaskäod.

16. Väljanägemiselt ja lennusiluetilt sarnaneb kägu Eesti lindudest kas väikepistriku või raudkulliga. Röövlinnu välimus peaks aitama käol kohutada pesast eemale sulasliike, kelle pessa ta muna sokutada tahab. Teisalt vähendab sarnasus röövlinnule tõenäoliselt tema enda saagiks langemist. Kuidas sellist kohastumust nimetatakse?
Mimikri
Kamuflaaž
Parasitism

Vastus: Mimikri. Mimikri on mittesugulaslikel loomadel looduslikus valikus kujunenud kaitsekohastumuslik sarnasus: näiteks kaitsetu loom sarnaneb kujult, värvuselt või käitumiselt kaitstud või mittesöödava loomaga, kel on silmatorkav kuju või hoiatusvärvus.

17. Kägu sarnaneb välimuselt väikepistriku või raudkulliga, aga kas ta oskab matkida mõne teise linnuliigi häälitsusi?
Ei
Jah, kägu oskab jäljendada selle sulasliigi häält, kelle pessa ta muneb

Vastus: Ei

18. Teadlased uurisid seitsme aasta jooksul Zhalongi riiklikul looduskaitsealal Kirde-Hiinas kägude munemist ja märkasid munemise ajal huvitavat käitumist. Milles see käitumine seisnes?
Kägu kukub kogu munemise ajal
Munemise ajal jäljendab kägu mõne röövlinnu häält, et sulasliiki pesast eemale peletada
Munemise ajal peidab kägu pea kõhusulestikku

Vastus: Munemise ajal peidab kägu pea kõhusulestikku. Nii hoiab lind oma silmi, mis on kergelt vigastatavad ja võivad seetõttu olla sulasliigi rünnakute peamine sihtmärk. Kuidas kägu muneb, saab lugeda siit.

19. Mida tähendab käo ladinakeelne nimi Cuculus canorus?
Laulda oskav käoke
Fraasi kordav laulja
Mungakuues petis

Vastus: Laulda oskav käoke. Cuculus tähendab ladina keeles kägu ning canorus laulvat, helisevat, kaunikõlalist, meloodilist, harmoonilist. Enamik rahvaid on käole nime pannud just kuk-ku hüüde järgi ning ainult eesti ja soome, läti, valgevene ja ukraina keeles on ta nimi erinevalt tuletatud.

20. Eesti Ornitoloogiaühing valib aasta lindu eesmärgiga tutvustada üht Eesti linnuliiki või liigirühma ning kaasata loodushuvilisi liigi uurimisse ja -kaitsesse. Mitmes aasta lind on kägu?
Kuueteistkümnes aasta lind
Kahekümne neljas aasta lind
Kolmekümnes aasta lind

Vastus: Kolmekümnes aasta lind. Eesti Ornitoloogiaühing valib aasta lindu 1995. aastast: esimene aasta lind oli rukkirääk. Kõik senised aasta linnud leiab ornitoloogiaühingu välja antud värviraamatust „Eesti aasta linnud“ (vaata ka eoy.ee/pood).