Elmar ületas ööpimeduses Vene piiri: esimene saatjaga Eesti kägu alustas rännet Aafrikasse

26.06.2024

Jõgevamaal Palamuse kandis 19. mail GPS-saatja saanud kägu Elmar otsustas, et selleks hooajaks on järglaste saamiseks tehtud küll ning asus 20. juuni õhtul kella kümne paiku rändele talvitusaladele.

Kägu Elmari rändeteekond 20.–24. juunil 2024.

Elmar suundus oma kodupiirkonnast Palamuselt Peipsi poole ja ületas juba tund aega hiljem Meerapalu kandis Lämmijärve ja Pnevo vahel Eesti-Vene piiri.

Kägu Elmari teekond üle Peipsi kagu suunas.

Kella neljaks hommikul oli kägu läbinud ca 170 km, jõudes Lentjevo kanti Pihkva oblastis, kuhu jäi mõneks päevaks jõuvarusid taastama. Kägu lahkus oma peatuspaigast jaanilaupäeva õhtul kella kümne paiku, suundudes nüüd edelasse. Veidi enne keskööd oli Elmar jõudnud Läti-Vene piiri lähedale Ludza piirkonda ehk Lutsimaale Lätti.

Kägu Elmari Läti-Vene piiriületused jaanipäeval 24. juunil 2024.

Kella viieks hommikul oli ta läbinud ca 105 km ning jäi puhkama Venemaale Nivki lähedale ühe soo lähistel asuvasse metsa. Eeldatavasti on Elmari reisisihiks Kongo vihmametsad Aafrikas, kuid milliseid rändeteid Eesti käod kasutavad, on seni olnud mõistatus.

Isane kägu Elmar. Foto: Liis Keerberg

Ka Briti ornitoloogiafond (British Trust for Ornithology, BTO), kes on aastaid kägude telemeetriauuringutega tegelenud, andis hiljuti teada, et mõned nende saatjatega käod Iirimaal ja Inglismaal on pärast sigimisperioodi alustanud tagasiteed Aafrikasse ning jõudnud Vahemere äärde. Seejuures viibis esimene sel aastal Aafrikasse startinud kägu Cuach Cores Iirimaal pesitsusperioodil vaid 28 päeva.

Meie saatjatega kägudest on Georg, Caesar ja Harald veel oma kodupiirkondades, kuid Ingo ja Jaasiga ei ole me viimastel päevadel ühendust saanud, mis võib viidata sellele, et ka nemad on asunud rändele ning viibivad hetkel piirkondades, kus andmete ülekandmiseks vajalikku sidet ei ole.

Postituse kirjutas Liis Keerberg.