04.06.2020

Tuttpüttidel koorus neljas poeg

Tuttpüti kaameraga pesas koorus täna, 4. juunil neljas poeg. Pütipojad on koorunud iga kahe päeva tagant – 29. mail, 31. mail, 2. juunil ja täna, 4. juunil –, sest tuttpütt ka muneb enamasti iga kahe päeva tagant. Hauduma asuvad vanalinnud kohe pärast esimese muna munemist, seega ei kooru pojad korraga, vaid paaripäevaste vahedega. Kokku munes tuttpütt viis muna ning viimane poeg koorub tõenäoliselt hiljemalt 6. juunil.

Praegu saame siiski jälgida vaid kolme tuttpütipoja tegemisi, kuna 31. mail üks poeg kahjuks suri. Kuni kõik pojad on koorunud, toimetab tuttpütipaar pesa juures. Väikseid poegi soojendavad vanalinnud oma seljal tiibade vahel ning pojad on vanalinnu seljal nii pesas kui ka järvel ujudes. Video sellest salvestas Fleur (Looduskalendri foorum):

Vanalinnud toidavad poegi peamiselt väikeste kaladega, kuid kaamera vahendusel võib näha, et nii vanalinnud kui ka pojad söövad väikseid udusulgi. Arvatakse, et pütid söövad sulgi seedesüsteemi kaitsmiseks – need aitavad väljutada teravaid kalaluid ning kaitsevad ka maoparasiitide eest.

Otsepilti tuttpüti pesast vahendab Eesti Ornitoloogiaühing koostöös Beta Group’iga, foorumit peab Looduskalender, ülekannet võimaldab Elisa.

Tuttpütiaastat toetab SA Keskkonnainvesteeringute Keskus.

Margus Ots
Tuttpütiaasta koordinaator
margus.ots@eoy.ee