29.05.2020
Täna, 29. mail koorus tuttpüti kaameraga pesas esimene poeg. Tuttpütiaasta meeskonnale oli see üllatuseks, sest ootasime esimese poja koorumist alles 8.-10. juuni paiku. 16. mail, mil pesa leidsime, oli selles tõenäoliselt kaks muna ning oletasime, et esimene muna muneti 14. mail. Kokku munes tuttpütt kaameraga pessa viis muna, viimase tõenäoliselt 22. mail, kuid tagantjärele asjaolusid arvestades võis täiskurn pesas siiski juba varem olla. Pesa leidmise ja kaamera paigaldamise ajal üritasime pütipaari võimalikult vähe häirida ning pesa sisu põhjalikult ei uurinud – vanalinnud katavad pesalt lahkudes munad pesamaterjaliga ning osa mune jäi mõne meetri kauguselt vaadates ilmselt märkamata. Kuna tuttpütt haub mune ligikaudu 25 päeva, siis tänane koorumine viitab asjaolule, et esimese muna munes tuttpütt pigem juba 4.-5. mai paiku.
Video salvestas Felis silvestris (Looduskalendri foorum):
Kuna tuttpütt muneb tavaliselt iga kahe päeva tagant ning hauduma asuvad vanalinnud kohe pärast esimese muna munemist, siis pojad ei kooru kõik korraga, vaid mõne päeva jooksul. Pesahülgajate lindudena oskavad tuttpütipojad kohe pärast koorumist ujuda ja sukelduda. Väikseid poegi soojendavad vanalinnud oma seljal tiivasulgede vahel.
Otsepilti tuttpüti pesast vahendab Eesti Ornitoloogiaühing koostöös Beta Group’iga, foorumit peab Looduskalender, ülekannet võimaldab Elisa.
Tuttpütiaastat toetab SA Keskkonnainvesteeringute Keskus.
Margus Ots
Tuttpütiaasta koordinaator
margus.ots@eoy.ee