06.06.2020

Kaameraga pesast lahkus tuttpütipaar kolme pojaga

Eile, 5. juunil lahkusid lõplikult tuttpüti kaameraga pesast vanalinnud koos kolme pojaga. Enne keskpäeva jäi pessa vaid üks koorumata muna, tuttpütid pesale viimast muna hauduma enam ei naase.

Muna (või ka mitme muna) koorumata jäämine on tuttpüttide puhul tavaline: hoolimata 3-6 muna munemisest on pesakonnas sageli vaid 2-3, harvemini 4 poega. Paraku ei ole see, miks vanalinnud mõne muna haudumata jätavad või miks mõnest munast poeg ei kooru, alati teada.

Tuttpütid lahkusid pesalt 5. juunil, üks muna viiest jäigi koorumata. / Ekraanitõmmis: Margus Ots

Võib tunduda üllatav, et varesed ei ole valveta pesalt katmata muna päeva jooksul ära varastanud. Seda selgitab asjaolu, et tuttpüti kaameraga pesa läheduses pesitsevad hallrästad, naeru- ja kalakajakad, kes järve sellesse piirkonda sattuvaid vareseid armutult ründavad ja eemale peletavad.

Küll aga on tuttpütipaarist maha jäänud pesa atraktiivne teistele lindudele. Näiteks öösel peatus pesal sinikael-pardi paar ning täna hommikul käis pesal lauk, kes koorumata jäänud pütimuna pesast ka välja lükkas.

Sinikael-pardid tuttpüti pesal. / ekraanitõmmis: laranjeiras, Looduskalendri foorum Pessa jäänud pütimuna lükkas pesast välja lauk. / ekraanitõmmis: Margus Ots

Loodetavasti läheb tuttpüttidel kõik hästi ning pojad kasvavad lennuvõimelisteks. Pütipaari käekäigust saab lugeda aasta linnu kodulehelt ka edaspidi.

Otsepilti tuttpüti pesast vahendas Eesti Ornitoloogiaühing koostöös Beta Group’iga, foorumit pidas Looduskalender, ülekannet võimaldas Elisa.

Tuttpütiaastat toetab SA Keskkonnainvesteeringute Keskus.

Margus Ots
Tuttpütiaasta koordinaator
margus.ots@eoy.ee