Metskurvitsate mängulennu loendus

Aasta lind 2022 meeskond kutsub vabatahtlikke linnuhuvilisi ajavahemikul 25. aprillist kuni 10. maini vaatlema ja koguma teavet metskurvitsate mängulennu kohta.

Metskurvits on suurema osa ajast peidulise eluviisiga lind. Kevadise mängu ajal muutub ta just õhtutundidel häälekaks ning näitab end meeleldi. Metskurvitsa sirgjoonelist lendu saadavad häälitsused, mis algavad justkui krooksumisega ja lõpevad kõrge “piitsalöögiga”. Kuula metskurvitsa häälitsusi ja laulu.

Metskurvitsa arvukust on tavapäraste võtetega keeruline hinnata, sest mängulend toimub üle suure ala ning sugugi mitte mööda püsivat trajektoori. Kui lähestikku pesitseb mitu paari, siis omandab territooriumi markeerimine juba turniiri tunnused ning isased asuvad lennus üksteisega rivaalitsema ning väiksemale alale koondub lendama suurem arv kurvitsaid. Seepärast nimetatakse metskurvitsa mängulendu ka õhuturniiriks.

Kuidas osaleda?

Loenduses võivad osaleda kõik linnuhuvilised, kellel on aega ja võimalust paar õhtutundi kevadises metsas veeta.

Metskurvitsate mängulennu loendusperiood on 25. aprillist kuni 10. maini, mil kurvitsad on eriti aktiivsed. Loendust on hea teha paikades, kus võib eeldada aktiivset mängu ja kus avaneb laiem vaade, näiteks raiesmike ja noorendike servad, suuremate sihtide ristumiskohad. Loendust tuleb valitud punktis teha kella 21.00–22.30. Kirja tuleb panna kõik 1,5-tunnise loenduse ajal saadud kontaktid ehk nähtud ja/või kuuldud metskurvitsad. Kuna ühest punktist võib üle lennata mitu erinevat kurvitsat ning vaatlejal on keeruline isendite vahel vahet teha ja aru saada, mitu korda neist keegi lendu sooritas, räägitakse selle loenduse puhul kontaktidest (üks nähtud või kuuldud metskurvits on üks kontakt).

Täpsema loendusmetoodika leiab siit.

Tulemused
Metskurvitsate mängulennu loenduse 2022. aasta tulemustega saab tutvuda siin.

Lisateave:
Jaanus Aua
Metskurvitsa mänguloenduse koordinaator
jaanus.aua@gmail.com
Tel 5664 9369

Mängulennul metskurvits. / Foto: Uku Paal