Pilla-palla pillerkaar

07.07.2022

Kui vaadata kõigi kolme metskurvitsaisanda territooriume, siis joonistub selgelt välja, et päevased puhkepaigad ei asu teps mitte mängupaiga keskosas, nagu varem arvasime, vaid mängupaiga servaalal, kust tehakse õhtuseid väljalende üsna konkreetseid suundi kasutades.

Iseäranis hästi on see jälgitav Parika sookaitseala lindudel: nii Boeing kui Cessna eelistasid kultuurmaastiku servaaladel surfamisele hõljumist madalate rabamändide kohal, tehes aeg-ajalt ka teravaid “kompamislende” naabrimehe territooriumile. Kuigi Concorde asub metsamassiivi keskosa lähistel, on ka tema käitumismuster sarnane. Seetõttu võib väita, et neppide looduslikke või inimtekkelisi orientiire järgivad lennukoridorid on väljavenitatud kujuga territooriumide suhtes üsna püsivad.

Mida põnevat viimased päevad siis pakkunud on? Tindimurru Concorde (vaata juuresolevat kaarti) üritab mängulende tehes veel üht paaritumisvalmis emaslindu leida. Parika Boeing tõmbas selleks aastaks pillerkaarele joone alla, pakkis asjad, lendas 20 kilomeetrit ning veedab praegu aega Põltsamaa lähistel (vaata juuresolevat kaarti). Kuhjavere Cessna hoiab jätkuvalt madalat profiili, mis on ilmselt tingitud tema saatja aku tagasihoidlikust laetusest.

Isanepp Concorde üritab mängulende tehes veel üht paaritumisvalmis emaslindu leida. Isanepp Boeing lendas 20 kilomeetrit kaugemale ning veedab aega Põltsamaa lähistel.

Boeingi liikumistel tasub silma teravamalt peal hoida. Teada on, et metskurvitsad läbivad nn suvirände ajal pikki distantse ka juulis–augustis. Hästi on teada tõsiasi, et Ungaris pesapojana rõngastatud metskurvits leiti sama aasta augustis Eestist ning sajandivahetuse paiku Jõgevamaal Tähkveres püütud 125 metskurvitsast osutusid taasleidudele tuginedes koguni neli Lätimaa päritolu lindudeks. Põnev! Kirsi tordile paneb ikkagi Tšehhimaal pesalt püütud emaslind, kes juba sama aasta oktoobri algul tabati Kesk-Soomes.

Vaatame, mida võtab ette meie Boeing. Nii et – püsige lainel!