Kuidas käod omavahel suhtlevad?

26.05.2024

Arvatavasti teavad kõik, mida tähendab duett. Aga võib-olla ei tea kõik, et vastastikku lauldes vahetavad paljud linnuliigid olulist teavet. Miks on ka suhtlemiseks sellise viisi valinud ka käod?

Kägu. Foto: Remo Savisaar

Duett, looduses kui ühiskondlik vokaalväljund, on üks kooskõlastatud suhtluse vormidest. Dueti laulmise eesmärk looduses erineb, olles näiteks nii territooriumi kaitse, paarilise leidmine, pesitsuspartneri valvamine kui ka paaritumine. Repertuaar ehk häälitsuste rohkus sõltub aga konkreetsest liigist.

Teatavasti ei moodusta Eestis elav kägu (Cuculus canorus) püsivaid paare, küll aga suhtlevad isane ja emane kägu eriomaste häälitsuste abil. Kui isase käo tavapärane territooriumihüüd on kahesilbiline „ku-kuu”, siis emaslinnuga suhtleb ta kõrgematoonilise ja lühemate intervallidega kolmesilbilise „ku-ku-kuu” abil. Emaslind, kes enamikul juhtudest duetti alustab, vastab sellele kutsele vaikse kuristava häälitsusega.

Kuna kägu on pesaparasiit ega saa häälitsuste akustilisi elemente õppida vanematelt ega ka kasuvanematelt, on tema n-ö iseõppijana häälitsustegamma suhteliselt tagasihoidlik. Nii on inimkõrva jaoks praktiliselt eristamatu emase käo kuristava häälitsuse kolm erinevat vormi, mida ta kasutab munemisterritooriumi piiritlemiseks, sulasliigi agressiivsuse tõrjumiseks munemise ajal ning isase käoga suhtlemiseks.

Isase käo puhul saab inimkõrv mõnevõrra lihtsamalt eristada neid hetki, mil ta suhtleb emaslinnuga, kuna siis asendub 2-silbiline territooriumihüüd 3-silbilise suhtlusega. Kolmveerandil juhtudest häälitsevad emas- ja isaslind üheaegselt, mistõttu emaslinnu oluliselt vaiksem häälitsus jääb sageli kuulmata. Kahel kolmandikul juhtudest alustab „vestlust” emaslind, misjärel läheb isaslind üle madalamasageduslikult 2-silbiliselt häälitsusvormilt „ku-kuu” üle kõrgema tonaalsusega 3-silbilisele „ku-ku-kuu”-vormile. Kuigi käo erinevate häälitsuste repertuaar ei ole just rikkalik, peegeldab sageduse ja kiiruse muutumine võimalusterohkust.

Üldiselt toimub enamik sugudevahelisest suhtlusest ühisel territooriumil. DNA-analüüsid on näidanud, et suur osa emastest kägudest eelistab paarituda ühe kindla isaslinnuga, mistõttu nende motivatsioon isaslinnuga ajuti suhelda on mõistetav. Kuna nii emas- kui ka isaslindudel on ka populatsioonisisene hierarhiline struktuur, on nende duett üheselt suunatud vastastikkuseks kaitseks ja paarisideme hoidmiseks.

Moskat, C., Hauber, M. E. 2021. Male common cuckoos use a three-note variant of their “cu-coo” call for duetting with conspecific females. Behavioural Processes 191 (2021) 104472

Teadusuudiseid toimetab käo aasta eestvedaja Jaanus Aua.