11.07.2024
Tšehhimaal tehtud uuringud näitavad, et käo eelistatud sulasliigid võivad muutuda. Kuid mis on selle põhjuseks? Kas võib see olla põhjustatud takistustest evolutsiooni kiirteel? Või sunnib kaardipakki ümber segama hoopis sulasliigi arvukuse muutus?
Punaselg-õgija (Lanius collurio) on Tšehhimaal üldlevinud ja samas ka üks enim uuritud linnuliik. Igal aastal vaadeldakse tuhandeid pesi, mille käigus rõngastatakse punaselg-õgija pojad 90–700 pesast.
Punaselg-õgija. Foto: Elina AnijärvPunaselg-õgija on olnud sajandeid kogu Kesk-Euroopas üheks eelistatumaks käo (Cuculus canorus) sulasliigiks. Kui aga tšehhi teadlased analüüsisid punaselg-õgija pesitsusandmeid aastatest 1964–2006, ilmnes tõsiasi, et käo poolt parasiteeritud pesade osakaal oli langenud selle ajavahemiku jooksul koguni kuus korda – 2,19 protsendilt pesade üldarvust 1964. aastal 0,37 protsendini aastaks 2006.
Uuringu läbiviijate arvates on niisuguste muutuste peamiseid põhjuseid kaks:
- käod kui pesaparasiidid on kaotamas enda sulasliigile võidujooksu „munakunstis” ehk punaselg-õgijad on hakanud edukamalt eristama nende pesadesse poetatud käomune;
- punaselg-õgijate arvukus on langenud sedavõrd kriitilise piirini, et kägudel ei tasu enam enda energiat kulutada selle liigi väheste pesade otsimisele.
Kui evolutsiooniliste aspektide üle võib veel vaielda (piirkondlikud erinevused on siiski suured), on üks siiski selge: eelistused parasitismis võivad ajas muutuda väga kiiresti ning need on üsna otseselt seotud muutustega sulasliikide arvukuses.
Adamík P., Husvek J. & Cepák J. 2009. Rapid decline of Common Cuckoo Cuculus canorus parasitism in Red-backed Shrikes Lanius collurio. Ardea 97(1): 17–22.
Teadusuudiseid toimetab käo aasta eestvedaja Jaanus Aua.