Kaardistame üheskoos kõik Eesti käokellad

30.07.2024

Eesti Ornitoloogiaühing ja Eesti Rahvaluule Arhiiv kutsuvad inimesi üles jagama meenutusi kohtumisest aasta linnu käoga, uskumusi kukulinnust, aga ka lugusid käokelladest. Seinakell ei ole niigi pelgalt tarbeese, aga mis siis, kui selles pesitseb veel kellakägu, lind, kes osaleb aktiivselt koduses helitaustas?

Juba laekunud lugude hulgas leidub väga toredaid meenutusi. Näiteks on 1890. aastal valminud ja Peterburi eestlastele kuulunud kell kolinud Eestisse 1917. aasta revolutsiooni ajal, kaotades teekonnal oma käbikujulised pommid. Meistrimehest vanaisa tegi kellale uued pommid ja kellakägu kukkus kokku sada aastat (Anne Kalda Keilast).

Tiiu Sepp Saaremaalt on kirjutanud, kuidas tema südame võitis üksik käokell vanakraamipoes: „Maksis 6000 krooni, mis oli mu kolme kuu palk. Käisin seda kolme kuu jooksul kolm korda vaatamas, kas on ikka alles. Oli. Kuna ta oli täiesti korras, tõin ta koju“.

Marina Randväli sai aga kella väikese tüdrukuna kingituseks: „Käokell osteti mulle kuuendaks sünnipäevaks 26. septembril 1977. aastal Kiievi suurest kaubamajast. Külastasime siis Ukrainas mu isapoolseid sugulasi.“ Käokelladel on sageli ka erilised suhted neis kodudes kasvanud laste ja loomadega.

Käokellade loenduse eesmärk on teada saada, milliseid käokelli Eesti kodudes leidub ja missugune on nende lugu. Linna või valla täpsusega moodustub ka Eesti käokellade kaart.

Oma perekonna käokella loo saab üles tähendada aasta linnu lehel olevas veebivormis või saata aadressile kukulind@eoy.ee. Täpsema info leiab siit. Kirjutada võib ka kelladest, mida enam alles ei ole.

Kogemuslugude ja rahvapärimuse kogumisvõistlust korraldavad Eesti Ornitoloogiaühing ja Eesti Kirjandusmuuseumi Eesti Rahvaluule Arhiiv. Mälestused kohtumisest käoga, samuti teadmised ja uskumused aasta linnust saab kirja panna veebilehel kratt.folklore.ee või e-kirjutada käole aadressil kukulind@eoy.ee. Küsimused ja täpsemad juhised leiab siit.

Nii käopärimuse kogumine kui ka käokellade loendus kestavad 3. novembrini. Ornitoloogiaühing avaldab kokkuvõtted aasta linnu lehel ja tunnustab kaastööde autoreid detsembris Tallinnas toimuval suurel linnuõhtul.