Suvine aialinnupäevik 6. oktoobril

Pühapäeval, 8. oktoobril on viimane aialinnupäeviku päev sellel hooajal. Juba sisestatud vaatlustele põgusalt peale vaadates on näha, et pesitsusaasta oli paljudele lindudele kehvapoolne. Aga mine tea – võib-olla mõnel liigil oli aiakeskkonnas tegutsedes üpris korralik aasta. Et sellesse selgust tuua, on nüüd kätte jõudnud aeg viimase 7 kuu vaatlused veebipäevikusse kirja panna. Loe edasi Looduskalendrist!

Suvine aialinnupäevik 29. septembril

Viimased nädal aega on meid rõõmustanud päikeseline kõrgrõhkkond, mis on end Eesti kohale sisse seadnud. Rahulikud idakaaretuuled ja selge taevas tähendavad enamasti ka korralikku öörännet. Nii soodsaid olusid kasutavad ära just värvulised, kes saavad väiksema energiakuluga pikema rändehüppe teha. Meie silmade eest jääb aga ööränne paraku varjatuks. Loe edasi Looduskalendrist!

Suvine aialinnupäevik 8. septembril

Sügisränne on täies hoos! Selles veendumiseks tuleb nädalavahetusel end pool seitse hommikul üles ajada ja vaadata, mis aias toimub! Paari päikesetõusule järgneva tunniga võib näha kümneid linnuliike, kes suunduvad aina lõuna ja edela poole. Loe edasi Looduskalendrist!

Suvine aialinnupäevik 22. juunil

Jaaniajal on pesitsemine aedades täies hoos. Linnulaulu jääb aga iga päevaga aina vähemaks, sest näljaste poegade kõrvalt ei jää selleks eriti aega. Pärast pesitsuskohast lahkumist pole ju ka territooriumi, mida teistele kuulutada. Loe edasi Looduskalendrist!

Suvine aialinnupäevik 2. juunil

Juuni, suvine talvekuu on jälle käes! Nõnda ka kibekiire pesitsusaeg. Rahetormidest ja külmast ilmast hoolimata peavad linnud oma poegadele toitu leidma ja nad rasketes oludes üles kasvatama. Ja ega see lihtne ei ole. Loe edasi Looduskalendrist!

Suvine aialinnupäevik 19. mail

Suur soe on lõpuks pärale jõudnud ja taimed teevad hoolega oma kaotatud aega tasa. Nii linnad kui ka taluaiad on vahtraõitest kollased ja kohe-kohe lähevad õide nii kirsid kui toomingad. Viimase spurdi pesitsusaladele peavad läbi tegema ka kaugrändurid. Loe edasi Looduskalendrist!

Suvine aialinnupäevik 27. aprillil

Hea uudis on see, et vaid paar päeva veel peavad linnud ja meie ühes nendega seda õnnetut ilma kannatama. Pühapäeva õhtust alates olukord muutub ja rändlindude laviin pääseb lõpuks ometi paisu tagant lahti. Esmaspäeva hommikul tasub end varakult välja seada, sest lisaks hiljaks jäänud aprillikuu saabujatele (väike-lehelind, suitsupääsuke, kägu) on juba õhkõrn lootus kohata väike-põõsalindu, lepalindu ja must-kärbsenäppi. Loe edasi Looduskalendrist!

Suvine aialinnupäevik 14. aprillil

Hakkasime juba kevadsoojusega ära harjuma ja mõnel pool Lõuna-Eestis hakkasid isegi remmelgad õitsema, aga nüüd jõuab kohale pikk külmalaine. Saabuv lõokesetalv on lindudele tõsine katsumus. Linnulaulu jääb vähemaks ja ränne katkeb ning lindude põhieesmärgiks kujuneb hõlpsa toidu otsimine ja ellujäämine. Kuid just nüüd võib aias kohtuda selliste liikidega, kes tavaliselt igasse aeda ei satugi. Loe edasi Looduskalendrist!

Suvine aialinnupäevik 6. aprillil

Kes möödunud pühapäeval aias askeldas, ei pidanud ilmselt pettuma. Ennustatud kehva ilma asemel oli mitmel pool 15 kraadi sooja, päike paistis, liblikad lendasid ja käis väga aktiivne linnuränne. Loe edasi Looduskalendrist!

Suvine aialinnupäevik 29. märtsil

Lumi on küll juba ammu läinud ja lumikellukesedki õitsevad, kuid sulelised kevadekuulutajad saabuvad visalt. Tõsi, esimesed kuldnokad on kohal, kuid tubli pooled on alles teel. Kiiremad metsvindidki on päral – praegu võib näha nende väikseid rändesalku. Loe edasi Looduskalendrist!

Suvine aialinnupäevik 2017 alustab!

Eesti Ornitoloogiaühingu rahvateadusprojekt Suvine aialinnupäevik alustab täna oma neljandat hooaega. Loe edasi Looduskalendrist!

Aialinnupäeviku 2016 kokkuvõte: pesitsusnäitajad

Eelmisest aialinnupäeviku ülevaatest selgus, et tänavune suvi oli osadele liikidele edukam ja teistele kehvem. Sama selgub ka arvukamate aialindude pesitsusnäitajatest. Loe edasi Looduskalendrist!

Aialinnupäeviku 2016 kokkuvõte: linnud

Tänavu olid aialinnuvaatlejad samuti väga usinad. Sellest annavad tunnistust korralik linnuvaatluste hulk (14 100 vaatluskirjet), suurem keskmine aias kohatud linnuliikide arv (nüüd 33,9) ja mullusest viis liiki pikem nimekiri: tänavu kohati juba 198 liiki. Loe edasi Looduskalendrist!

Aialinnupäeviku 2016 kokkuvõte: selgroogsed

Selgroogsete loomade kohta tehti 351 aias 1500 vaatlust ja kohati ühtekokku 46 loomaliiki. Sagedamini kohatud loomad olid tänavu orav, halljänes ja rohukonn, kellele järgnesid harilik kärnkonn, rebane ja mutt. Loe edasi Looduskalendrist!

Aialinnupäeviku 2016 kokkuvõte: taimed

Lindudele lisaks jõudsid paljud aialinnuvaatlejad märgata ka kevade kulgu ja taimede õide puhkemist oma aias ja kodukandis. 383 aias pandi kirja üle 6300 vaatluse 280 taimeliigi õitsemise kohta. Loe edasi Looduskalendrist!

Aialinnupäeviku 2016 kokkuvõte: kimalased

Suvise aialinnupäeviku vaatluste kokkuvõtmine on jõudnud lõpusirgele. Sadade loodushuviliste abiga on „Suvisest aialinnupäevikust“ kujunenud Eesti üks populaarsemaid rahvateadusprojekte! Kolme aastaga on osalejate arv kahekordistunud (sel aastal 920 osalejat) ja veebipäevikutesse kirja pandud liigikirjete arv kolmekordistunud (sel aastal 27 200 kirjet). Loe edasi Looduskalendrist!

Suvine aialinnupäevik 2. oktoobril

Tänasega lõppeb tänavune seitsme kuu pikkune Suvise aialinnupäeviku hooaeg. Juba on selge, et tänavu järjekorras kolmandal aialinnupäeviku aastal osales ligi kolmandiku rohkem aialinnuvaatlejaid ja pandi kirja rohkem linnu- ja loodusvaatlusi, kui mullu. See meie suur ühine jõupingutus on väga oluline ja ka vajalik, et heita valgust meie aialindude ning aiaelustiku käekäigule laiemalt. Loe edasi Looduskalendrist!

Suvine aialinnupäevik 1. oktoobril

Möödunud pühapäeval pöördus tuul põhjast lõunakaarde ja tihaste massiline pöördränne põhjasuunas sai sellega otsa. Nüüd on saba-, must-, rasva- ja sinitihased jälle suuna lõunasse võtnud. Jätkub ka hallrästaparvede liikumine lõunasse. Loe edasi Looduskalendrist!

Suvine aialinnupäevik 25. septembril

Enamus Aafrikasse lendavatest lindudest ja putuktoidulistest värvulistest on nüüdseks Eestist lahkunud. Vaid suitsupääsukesi ja väike-lehelinde võib veel oktoobri esimestel päevadelgi kohata. Praegu võib kõikjal näha-kuulda sega- ja seemnetoidulisi linde. Pihlakad on täis nelja - viite liiki rästaid, siia-sinna sebivad metsvindid ja mitmed teised seemnesõbrad. Loe edasi Looduskalendrist!

Suvine aialinnupäevik 16. septembril

Kohe kui kõrgrõhkkond end Läänemere ümbrusesse sisse seadis, sai sügisränne tõsise hoo sisse. Külmad ööd ja soodne tuulesuund andsid stardipaugu kümnetele tuhandetele Soome sookurgedele. Nad on nüüd mitu viimast päeva meilt läbi rännanud ja peatumagi jäänud. Isegi esimesed hane- ja lagleparved on pärale jõudnud. Kuid see on see nn nähtav ränne. Loe edasi Looduskalendrist!

Suvine aialinnupäevik 7. septembril

Röövlindude sügisränne on täies hoos. Viimast kahte nädalat on iseloomustanud teated hulludest kullidest, kes kraabivad muruplatsi üles või kes poseerivad lahkelt fotokaamera ees. Need on kõik olnud noored herilaseviud, kes ei oska veel oma jõuvarusid korralikult täiendada. Nii võivadki nad keset rännet äkitselt avastada, et „paak on tühi“. Peaaegu nõrkenud herilaseviud võivadki siis ootamatult sattuda keset linnu ja aedasid ning püüavad esimesi üles leitud herilasepesi maa seest välja kaevata. Loe edasi Looduskalendrist!

Suvine aialinnupäevik 13. augustil

Augusti keskpaik läheneb ja sügisränne kogub hoogu. Kui juuli lõpus võis mitmel pool kuulda nii musträstaid kui mustpea-põõsalinde kevadiselt laulmas, siis sajune august tuletas neilegi õige kuupäeva meelde. Mõned linnud on meist juba kaugele jõudnud. Näiteks käo vanalinnud on omadega Vahemere äärde jõudnud ja osad otsapidi Aafrikassegi. Loe edasi Looduskalendrist!

Suvine aialinnupäevik 28. juunil

Tuleb vast jällegi tõdeda, et loodus kulgeb tänavu oma tavapärasest graafikust natuke eespool. Maikuu lõpus õitsema hakanud vaarikad või jaanipäeva-aegsed pärnaõied ei ole vähemalt Põhja-Eestis sugugi tavapärane pilt. Isegi kui sa pole veel märganud pärnadelt nõnda vara õisi otsida, siis võrast kostuv kimalaste sumin reedab esimesed avanenud õied. Kas oled oma kodukandi pärnad juba üle vaadanud?
Loe edasi Looduskalendrist!

Suvine aialinnupäevik 12. juunil

Rästad, vindid, varblased, tihased ja punarinnad on oma esimese pesakonna üles kasvatanud ja enamus neist valmistub juba järgmiseks. Mõned neist võtavad selle ette samas pesas, teised aga otsivad endale uue pesakoha. Kuldnokad piirduvadki vaid ühe pesitsemisega, aga see ei tähenda, et nende pesakast nüüd kümme kuud tühjana seisab. Suure tõenäosusega on selle üürile võtnud piiritajad, kodu- ja põldvarblased või hoopis lepalind või väänkael.
Loe edasi Looduskalendrist!

Suvine aialinnupäevik 27. mail

Nüüd, mil esimestel kuldnokkadel, rästastel ja mitmetel teistel lindudel on pojad juba väljas, on kohale jõudnud ka hiliseimad saabujad. Viimaste seas jõudsid meile kohale põldvutt ja soo-roolind Aafrikast ning väike-käosulane ja nõlva-lehelind India ja Kagu-Aasia talvitusaladelt. Loe edasi Looduskalendrist!

Suvine aialinnupäevik 9. mail

Aedades on mitmed linnud juba haudumisega hoos ja varajastel rästastel, varblastel ja kuldnokkadel on pojadki koorunud. Nädal veel ja mõnel pool võib juba esimesi pesast välja hüpanud linnupoegi märgata – küll muru peal kössitamas või oksa peal toitu nõudmas. Kas su aed on selleks valmis? Loe edasi Looduskalendrist!

Suvine aialinnupäevik 29. aprillil

Pikalt kestnud jahedad ilmad hoidsid paljusid kaugrändureid kuskil poole tee peal paigal. Nüüd aga soojema õhumassi toel olukord muutub ja kaua oodatud laululinnud levivad üle kogu maa. Kes siis lähipäevil laulu lahti löövad? Loe edasi Looduskalendrist!

Suvine aialinnupäevik 22. aprillil

Aprilli esimene pool kujunes mõnusalt kevadiseks: sinililled on kõikjal õitsema hakanud ja siin-seal ka esimesed võsaülased. Aprilli alguse linnud on samuti kõik kenasti kohal. Hallrästad ja kaelustuvid hakkasid pärale jõudma kohe, kui ilmad märtsi viimasel nädalal soojemaks läksid. Ülejäänud lähimaarändurid saabusid massiliselt aprilli esimese nädala jooksul. Loe edasi Looduskalendrist!

Suvine aialinnupäevik 8. aprillil

Ilmad on olnud kevadised juba kaks nädalat - lumi sulanud, terve hulk esimesi rändlinde saabunud ning õitsvaid kevademärke tuleb iga päevaga juurde. Kevade saabumine on hästi kajastatud ka Suvise aialinnupäeviku andmebaasis, mis on paisunud 8000 vaatluseni.

Loe edasi Looduskalendrist!

Suvine aialinnupäevik 25. märtsil

Suvine aialinnupäevik kogub hoogu! Esimese kolme nädalaga on registreeritud üle 300 aia, kus on kirja pandud üle 3600 liigivaatluse. Eelolev nädalavahetus tõotab tulla põnev ja tegevuste rohke päris mitmel põhjusel. Esiteks pääsevad rändlinnud nädala lõpus ometi kord talvise paisu tagant lahti ja kaua oodatud põldlõokesed, kiivitajad, kuldnokad, metsvindid, kaelustuvid, haned, luiged, rästad ja mitmed teisedki jõuavad talvitusaladelt meile tagasi.

Loe edasi Looduskalendrist!

Suvine aialinnupäevik 18. märtsil

Suvise aialinnupäeviku (www.eoy.ee/aed) esimese poole kuuga on loodusvaatlejad kirja pannud üle 2700 liigivaatluse. Aialinnupäeviku esilehel jooksvast statistikast on näha ka mitmeid kevademärke. Üle 60 kohas õitsevad lumikellukesed ja mitmel pool on nähtud metsvinte, kuldnokki ja sooja päikese poolt üles äratatud kärbseid.

Loe edasi Looduskalendrist!

Suvine aialinnupäevik 1. märtsil

Täna alustas Suvine aialinnupäevik 2016! Loodetavasti oled Sa ka tänavu valmis oma linnu- ja loodusvaatlused veebipäevikusse üles märkima. Aialinnupäevik on suures piires jäänud samaks, kuid mõned väikesed uuendused ja abimaterjalid on siiski lisandunud.

Loe edasi Looduskalendrist!

Suvine aialinnupäevik 30. augustil 2015

Ilmad on jälle muutunud sügiseseks, mis sedapuhku tähendab, et juba vähem kui kuu aja pärast saabub sügisene pööripäev ning sulgub ka tänavune Suvine aialinnupäevik.
Seepärast tasub paberinurgale või mälusoppi talletatud loodusvaatlused kindlasti oma aialinnupäevikusse kirja panna, enne kui meelest lähevad. Pealegi tulevad uued vaatlused ja elamused kohe peale, sest vahepeal soiku jäänud linnumelu saab nüüd sügisrändega uue hoo sisse.

Loe edasi Looduskalendrist!

Suvine aialinnupäevik 12. juunil 2015

Vilule ja tuulisele kevadele vaatamata on nüüdseks küll kõik Eestis pesitsevad linnuliigid (nii 220 kanti) kohale jõudnud. Viimasena jõudis meile 29. mail pärale haruldane väike-käosulane, kes võib isegi mõne Kagu - Eesti linnuvaatleja aialinnunimestikku jõuda. Aialinnuvaatlejad on jätkanud loodusvaatluste sisestamist raugematu tempoga ning vaatluste arv läheneb juba 16 500-le.

Loe edasi Looduskalendrist!

Suvine aialinnupäevik 14. mail 2015

Kui nüüd sündmustest veidi ette rutata, siis võib rändlindude saabumise Eestisse selleks aastaks peaaegu lõppenuks kuulutada. Ainus arvukam rändlind, keda pole selle kirja kirjutamise hetkel meil veel kohatud, on peoleo. Muidugi, asjasse süüvides on olukord hoopis teine. Kuigi paljude maikuiste saabujate esimesed isendid on kohal, on nende põhimassid kuskil poolel teel toppama jäänud. Nii võib osade pikamaarändurite saabumine kesta juunikuuni. Sest võtame kasvõi räästapääsukese – teda on kohatud alles 27 koduaias.

Loe edasi Looduskalendrist!

Suvine aialinnupäevik 30. aprillil 2015

Kuigi akna taga edeneb kevad ikka veel visalt, ei paista see kuidagi silma Suvise aialinnupäeviku vaatluste andmebaasi jälgides. Hoopis vastupidi! Aialinnuhuvilised sisestavad keskmiselt 200 vaatlust ööpäevas. See tähendab, et veel enne selle nädala lõppu koguneb andmebaasi rohkem vaatluskirjeid kui mullu terve suve peale kokku. Muidugi, mitte kõik neist pole linnuvaatlused. Aias kohatud linnud moodustavad neist vaatlustest üle 60%, taimede ja putukate fenoloogilised vaatlused 25% ning ülejäänud on pesitsusvaatlused, looma- ja kimalasevaatlused. Väärt andmekogu on tekkimas!

Loe edasi Looduskalendrist!

Suvine aialinnupäevik 21. aprillil 2015

Alustuseks üks uudis – Suvise aialinnupäevikuga on liitunud Kodukoha pääsukeste projekt! Kuna enamik Kodukoha pääsukeste projektis osalejaid tegid oma vaatlused just koduaias, siis otsustasime kaks sedavõrd sarnast projekti kokku liita. Sellega seoses täiendasime üldinfo lehte, kus nüüd on ilmunud küsimused aias peetavate kariloomade ja lähedal asuvate veekogude kohta (kui neid küsimusi ei näe – vajutage klaviatuuril F5!). Muide, esimesed suitsupääsukesed on juba kohal!

Loe edasi Looduskalendrist!

Suvine aialinnupäevik 11. aprillil 2015

Aprilli alguse jahedad ilmad mõjutasid lindude saabumist, kuid mitte Suvise aialinnupäevikuga liitujaid! Aialinnuvaatlejate arv on nüüd lähenemas 500-le ning aialinnupäevikute arv 300-le. Mõnevõrra vähem on esindatud Kesk- ja Ida-Eesti aiad, aga ehk see veel muutub. Aias sagedamini kohatud lindude esikoha nimel võistlevad juba pikemat aega kuldnokk ja metsvint, kuid arvatavasti on ka linavästrikul siin sõna sekka öelda. Kuldnokk troonib arvukamate pesitsejate seas, neljajalgsetest moodustavad aga ootamatu esikolmiku orav, mutt ja metskits.

Loe edasi Looduskalendrist!

Suvine aialinnupäevik 30. märtsil 2015

Kümne päevaga on juba üle 350 linnu- ja loodushuvilise asunud jälgima oma aia loodust ja pidama aialinnupäevikut. Väga suur arv nii lühikese aja kohta! Usinasti on kirja pandud linnu- ja loomaliike ning väga hästi on vastu võetud ka päeviku uued teemavaldkonnad. Näiteks taime- ja putukafenoloogia lehele märgitakse praegu üles parasjagu aedades õitsevaid taimi – ennekõike lumikellukesi, aga ka krookusi, märtsikellukesi ja mitmeid teisigi. Enam kui sajale päevikupidajale on praeguseks hetkeks teada seegi, kas esimene liblikas toob talle kirju või kuldse suve.

Loe edasi Looduskalendrist!

Suvine aialinnupäevik 20. märtsil 2015

Astronoomilise kevade saabumisega alustab ka uus Suvine aialinnupäevik! Tuttaval suvise aialinnupäeviku veebilehel saab igaüks luua oma isikliku aialinnupäeviku ja asuda oma aias tegutsevaid-pesitsevaid linde kirja panema.

Suvine aialinnupäevik toodi ellu selleks, et koguda andmeid ja parandada teadmisi meie aedades tegutsevate ja pesitsevate linnuliikide kohta, sest me teame nende leviku ja arvukuse kõikumiste kohta üllatavalt vähe. Tänu sadadele aialinnuvaatlejatele saime mullu juba esimesed tulemused, kuid trendide jälgimiseks on vaja paljude aastate andmeid. Kõikidele mullustele aialinnuvaatlejatele veel kord suur tänu!

Loe edasi Looduskalendrist!

Aialinnud päevikusse!