Ökovõistlus

Öösorri vaatlemise ökovõistlus

Ökovõistlusel liigutakse jalgsi või kondimootori abil ja otsitakse suveöös öösorre. Iga osaleja valib ise kus ja kuidas ta öösorre otsib, kuid valdavalt metsamaastikus tuleb jalgsi, rattal, rulluiskudel jne läbida vähemalt 2 km pikkune teekond. Võisteldakse nii vaadeldud lindude arvu kui sooritatud vaatlusretkede arvu ja kogupikkuse arvestuses. Parimatele auhinnad!

MILLAL?

Võistlus toimub suveöödel 15. juunist 15. augustini. Öösorri otsimiseks on sobilikud vaiksed ja sademeteta ööd, mil linnud aktiivselt laulavad.

KUIDAS?

Osalemiseks tuleb endale sobivas paigas teha vähemalt 2 km pikkune öösorri vaatlusretk. Läbitud teekond ja kuuldud/nähtud linnud tuleb sisestada aasta linnu kodulehel olevasse kaardirakendusse.

REEGLID

 • Võistlus toimub 15. juunist 15. augustini 2019. aastal.
 • Osalemiseks tuleb teha vähemalt ühel ööl vaatlusretk, mille pikkus on minimaalselt kaks kilomeetrit. Igal ööl võib teha ainult ühe retke. Vaatlusretkede arv ja kogupikkus võistluse jooksul ei ole piiratud.
 • Vaatlusretke alguspunkti jõudmiseks võib kasutada mootorsõidukit, kuid retke ajal tuleb liikuda ainult jalgsi või inimjõul liikuva sõiduvahendiga (nt jalgratas, rulluisud, sõudepaat vms). Ühel vaatlusretkel võib kasutada mitut liikumisviisi. Liikumispuudega inimesed võivad kasutada elektrilist ratastooli, kui see on nende jaoks ainuvõimalik liikumisvahend.
 • Retkel nähtud ja kuuldud öösorride arv ja oma marsruut tuleb sisestada öösorri vaatluste kaardirakendusse (https://www.eoy.ee/oosorr/oosorrivaatlused). Soovitame lisada kõigi vaadeldud öösorride asukohad ja tegevused. Kui osaleja kasutas ühel retkel erinevaid liikumisviise, siis palume need sisestada eraldi transektijoontena.

Linnuõhtud

Linnuõhtutel tutvustame öösorri

(Linnuõhtutega jätkame sügisel)

Enne veel kui öösorr talvitusaladelt naaseb ja saame minna salapärast soristajat loodusesse otsima, viime end tema tegemistega kurssi tubastel linnuõhtutel, kus räägime öösorri eluolust ja käekäigust Eestis ning kaugemal ja vaatame kauneid fotosid. Öösorrijutte jagub kõikidesse Eesti maakondadesse. Soovi korral saate meid ka esinema kutsuda võttes ühendust aarne.tuule (ät) eoy.ee.

Öösorrijutte on räägitud:

Ööretked

Suveöös öösorre otsimas

(Öösorriretked on toimunud)

Sumedad suveööd on täis hääli ja lõhnu. Muuhulgas võib päikeseloojangust päikesetõusuni kuulda öösorri vokiketramist. Jalgsimatkadel rändasime läbi öösorri elupaikade, otsisime öölindu ja rääkisime tema eluolust. Matkad toimusid erinevatel loodusradadel üle Eesti. Suur tänu kõigile matkalistele!

Öösorriretked toimusid:

 • 28. juunil Perakülas Läänemaal. Retke juhtisid Aarne Tuule, Renno Nellis ja Triin Leetmaa.
 • 29. juunil Paluperas Tartumaal. Retke juhtisid Aarne Tuule ja Triin Leetmaa.
 • 5. juulil Tolkuse rabas Pärnumaal. Retke juhtis Triin Leetmaa.
 • 5. ja 6. juulil Kärdlas Hiiumaal. Retki juhtis Aarne Tuule.
 • 9. juulil Pääsküla rabas Harjumaal. Retke juhtisid Aarne Tuule ja Triin Leetmaa.
 • 12. juulil Alam-Pedja kaitsealal Tartumaal. Retke juhtis Andres Kalamees.
 • 9. augustil Käsmus Lääne-Virumaal. Retke juhtisid Aarne Tuule ja Triin Leetmaa.