Ökovõistlus

Öösorri vaatlemise ökovõistlus

(Võistlus on lõppenud)

Ökovõistlusel liigutakse jalgsi või kondimootori abil ja otsitakse suveöös öösorre. Iga osaleja valib ise kus ja kuidas ta öösorre otsib, kuid valdavalt metsamaastikus tuleb jalgsi, rattal, rulluiskudel jne läbida vähemalt 2 km pikkune teekond. Võisteldakse nii vaadeldud lindude arvu kui sooritatud vaatlusretkede arvu ja kogupikkuse arvestuses. Parimatele auhinnad!

VÕISTLUSE TULEMUSED

REEGLID

 • Võistlus toimub 15. juunist 15. augustini 2019. aastal.
 • Osalemiseks tuleb teha vähemalt ühel ööl vaatlusretk, mille pikkus on minimaalselt kaks kilomeetrit. Igal ööl võib teha ainult ühe retke. Vaatlusretkede arv ja kogupikkus võistluse jooksul ei ole piiratud.
 • Vaatlusretke alguspunkti jõudmiseks võib kasutada mootorsõidukit, kuid retke ajal tuleb liikuda ainult jalgsi või inimjõul liikuva sõiduvahendiga (nt jalgratas, rulluisud, sõudepaat vms). Ühel vaatlusretkel võib kasutada mitut liikumisviisi. Liikumispuudega inimesed võivad kasutada elektrilist ratastooli, kui see on nende jaoks ainuvõimalik liikumisvahend.
 • Retkel nähtud ja kuuldud öösorride arv ja oma marsruut tuleb sisestada öösorri vaatluste kaardirakendusse (https://www.eoy.ee/oosorr/oosorrivaatlused). Soovitame lisada kõigi vaadeldud öösorride asukohad ja tegevused. Kui osaleja kasutas ühel retkel erinevaid liikumisviise, siis palume need sisestada eraldi transektijoontena.

Joonistusvõistlus

Aasta linnu joonistusvõistlus

(Võistlustööde esitamine on lõppenud)

Eesti Ornitoloogiaühing kutsub lapsi, noori ja täiskasvanuid joonistama aasta lindu öösorri. Parimatest töödest koostatakse veebinäitus ja osalejatele jagatakse auhindu.

TULEMUSED

Joonistusvõistluse tulemused ja parimad tööd avaldatakse detsembris aasta linnu veebilehel ja meedias. Parimatest töödest koostatakse veebinäitus. Iga vanuserühma parimate tööde autorite autasustamine toimub 10. detsembril Suurel Linnuõhtul Eesti Rahvusraamatukogus (Tõnismägi 2, Tallinn).

TINGIMUSED

 • Joonistused palume saata hiljemalt 31. oktoobriks 2019 aadressile Eesti Ornitoloogiaühing, Veski 4, 51005 Tartu linn, Tartu maakond. Hindamisele pääsevad ainult need tööd, mille postitempli kuupäev on hiljemalt 31. oktoober 2019.
 • Žürii hindab töid neljas vanuserühmas: kuni 7-aastased, 8–12-aastased, 13–17-aastased, 18-aastased ja vanemad.
 • Iga osaleja võib konkursile esitada kuni kaks tööd.
 • Esitatavate tööde formaat on A4 (21 × 29,7 cm). Pilt ei tohi olla kokku murtud, seega palume saatmiseks kasutada A4 formaadi jaoks sobivat ümbrikku.
 • Esitatav töö ei tohi olla tehtud digitehnikas, rebimis- või kleepimistehnikas või ruumiliselt.
 • Töö tagaküljele või eraldi lehele lisa autori nimi, vanus ja kontaktandmed (e-post, telefon).
 • Osaleja annab konkursi korraldajale üle õigused oma pilti avalikus ruumis tasuta kasutada, sh avaldada veebis, trükistes, üles panna näitustel.
 • Võistlusele esitatud töid autoritelele ei tagastata.
 • Keelatud on oma võistlustöid enne võistluse lõppu internetis avaldada.

Öösorri tundma õppimiseks ja inspiratsiooni saamiseks soovitame uurida aasta linnu kirjeldusi ja vaadata öösorri pesakaamera salvestusi.

ŽÜRII

Aasta linnu joonistusvõistluse töid hindavad:
Ulla Männi (Eesti Loodusmuuseum, ekspositsiooni kuraator),
Triin Reemann (Iloni Imedemaa, tegevusjuht),
Ülle Allik (Kurtna Kool, kunstiõpetaja),
Kristina Elo (kunstnik, lasteraamatute illustraator),
Kaur Nellis (Oru Kool, 6. klassi õpilane),
Triin Leetmaa (Eesti Ornitoloogiaühing, öösorri aasta meeskonna liige).


PARTNERID JA TOETAJAD

Kaamera

Vaata pesakaamera kokkuvõtet:

Pesakaamera eellugu

Öösorr on lind, kes pesa ei ehita, vaid muneb piltlikult öeldes kuhu juhtub. Seetõttu ei saanud pesakaamera paigaldamist pikalt planeerida ja sobilikke kohti ning vaateid valida. Tuli loota juhusele ja reageerida kiiresti. Mai lõpus leidsid Hiiumaal välitöödel olnud ornitoloogid Renno Nellis ja Aarne Tuule öösorri pesa, kus oli üks valge halli-pruunikirjude täppidega muna. Öösorri kurnas on aga üldjuhul kaks muna, mis lubas oletada, et pesitsus avastati varajases faasis.

Samal ajal lõppes Võrumaal metsisemängu kaamera hooaeg ning 360-kraadilist vaadet võimaldav kaugjuhitav, suhteliselt laia suurendusvahemikuga kaamera AXIS P5635-E MK II PTZ/DOME otsustati paigaldada vastleitud öösorri pesa juurde. Kaamerasüsteemi (kaamera, juhtplokk, päikesepatareid, infrapuna valgusallikas) seadsid 3. juunil Hiiumaal töökorda Renno Nellis ja Urmas Sellis Kotkaklubist ning Omar Neiland Beta Group OÜ-st, EENeti poolt abistas Urmas Lett. Kaamera paigaldamise ajaks olid pesas ootuspärased kaks muna ning loetud minutid peale süsteemide tööle saamist ja meeste lahkumist naasis ka emaslind pesale hauduma. Öösorri pesakaamera hooaeg võis alata.

Urmas Sellis ja Omar Neiland kaamerat paigaldamas / foto: Renno Nellis Urmas Sellis ja Omar Neiland kaamerat paigaldamas / foto: Renno Nellis

Öösorri pesakaamera / foto: Urmas Sellis Öösorri pesakaamera / foto: Urmas Sellis

Haudeperiood

Päevavalgel tukkus emaslind rahulikult pesal, kuid esimestel öödel jälgisime mõnetise ärevusega, kas ja kuidas suhtuvad linnud infrapunavalgusesse. Meile teadaolevalt ei ole varem öösorride uurimiseks looduses ööpäevaringselt otsepilti edastavat kaamerat kasutatud ning automaatkaamerate (nn rajakaamerate) infrapuna-häiringu kohta leidsime vastakaid arvamusi. Peatselt veendusime, et isegi kui öösorrid kaamerat ja tehisvalgust märkasid, ei seganud see nende pesitsust.

Esialgu kulges pesaelu rahulikult. Päevasel ajal haudus eranditult emaslind, kusjuures ta võis tunde liikumatult ühes asendis tukkuda, mistõttu mõnigi vaataja pidas vajalikuks uurida, kas lind ikka elu ja tervise juures on. Öölinnule iseloomulikult elavnes emaslind hämaruse saabudes ja suundus toiduotsingutele. Erinevad kirjandusallikad ütlevad, et emaslinnu pesalt lahkumisel võtab haudumiskohustuse üle isaslind. Kaamerapesas jäeti munad aga tunniks või kauemakski lageda taeva alla. Kas seda soodustasid suhteliselt soojad ööd? Isaslindu, kel valged laigud tiibadel ja sabal, nägime pesal mõneminutilisi peatusi tegemas alates 5. juunist ning pesitsuse edenedes tema panus haudumisse kasvas. Põhiroll jäi siiski emaslinnule.

Isaslind külastab pesal hauduvat emaslindu / foto: Öösorri pesakaamera (5.06.2019) Isaslind külastab pesal hauduvat emaslindu / foto: Öösorri pesakaamera (5.06.2019)

Poegade koorumine

Suuremate vahejuhtumiteta jõudis kätte 13. juuni. Pesa leidmisest oli selleks ajakas möödunud 17 päeva ning võis oodata poegade koorumist (öösorri haudeperiood on 17-21 päeva). Tol hetkel me veel ei teadnud, kas öösorrid hakkavad hauduma kohe peale esimese muna munemist või alles kurna täitumisel, st peale teist muna, ning kui suure vahega kaks muna muneti. Selgus saabus peatselt:13. juuni keskpäeval koorus esimene ning 14. juuni varahommikul teine poeg. Seega muneti tõenäoliselt päevase vahega ja hauduma asus emaslind kohe peale esimese muna munemist.

Vastkoorunud öösorripoeg / foto: Öösorri pesakaamera (13.06.2019) Vastkoorunud öösorripoeg / foto: Öösorri pesakaamera (13.06.2019)

Pesa jääb kitsaks

Äsja koorunud öösorripojad kasvasid jõudsalt – välimuse järgi polnud võimalik nooremat vanemast eristada juba teisel päeval pärast koorumist. Toiduks töid vanalinnud neile oma kurgus erinevaid ööputukaid. Näljased pojad sikutasid ema-isa vurrudest ja nokast ning said niiviisi oodatud kõhutäie kätte ka keskpäeval. Toitmiskordade arv ööpäevas küündis suisa paarikümneni.

17. juunil, vaid kolme-nelja päeva vanuselt, tegid öösorritibud esimesed sammud väljaspool pesalohku. Ema juhtimisel suunduti kõrvetava päikese eest varju lähedal asuvasse mustikapuhmasse. Järgnevatel päevadel liikus pesakond tihti pesalohu ja mustikapuhmaste vahet, kuid esialgu püsiti pesa vahetus läheduses ja naasti sinna hiljemalt öö saabudes. Julgesime arvata, et hiljemalt nädala jooksul lahkuvad öösorrid kaamera vaateväljast. Läks teisiti.

Pojad koos emaslinnuga / foto: Öösorri pesakaamera (17.06.2019) Pojad koos emaslinnuga / foto: Öösorri pesakaamera (17.06.2019)

Maailma avastamas

Alates 21. juunist viibis isaslind poegade juures ka päevasel ajal, emaslind kadus aga järk-järgult pildilt, mis lubas oletada, et ta oli alustanud teise kurna munemist. Kaks kurna suve jooksul ei ole öösorride puhul haruldane. Maaspesitsejana on öösorri kurnad röövloomadele ja -lindudele kerge saak ning iga võimalus pesitsemiseks tuleb ära kasutada. Kaalusime emaslinnu uue pesa otsimist, kuid loobusime – öösorri pesa leidmine on kui nõela otsimine heinakuhjast ning kaamera läheduses sihitult ringi liikuv inimene võib pesakonda häirida. Me ei saanud olla kindlad, et kord eemale peletatud linnud kaamera ette naasevad.

27. juunil nägime poegade esimesi lennukaari ja 28. juuniks juhtis isaslind nad pesalohust kaugele, kaamera vaatevälja piirile. Enam ei olnud harvad juhud, kui öösorrid hilistel öötundidel, mil keegi kaamerat ei juhtinud, pildilt kadusid. Esialgu leidsime nad hommiku saabudes siiski veel puhmaste vahelt üles.

Tähelepanelikud vaatajad märkasid, et muidu nii liikumatud öösorrid istusid tihti kolmekesi koos – isaslind ja kaks poega – ning õõtsutasid end vaikselt küljelt-küljele. Selle põhjus jäigi selgusetuks. Kas see võis aidata kehasoojust hoida või oli eesmärgiks hoopis liikuvate taimedega ühte sulandumine? Lisaks rahustavale õõtsumisele saime lähivaates jälgida muudki öösorrile omast, näiteks päratu laialt avanevat suud ja pika keskmise varbaga sulestiku kasimist.

Isaslind poegadega / foto: Öösorri pesakaamera (27.06.2019) Isaslind poegadega / foto: Öösorri pesakaamera (27.06.2019)

Öösorride lahkumine kaamerapildist

Viimast korda nägime öösorripoegi päevavalguses 9. juulil. Selleks ajaks 25-26 päeva vanused pojad olid leidnud puhkekoha mahavarisenud oksal. Välimuselt vanalinnu suurusega ja nägu (puudusid vaid vurrud) pojad lendasid hämaruse saabudes enesekindlalt isaslinnu juurde, lootes kõhutäit saada. Seda tegid pojad omalaadse konnakrooksumist meenutava hääle saatel.

Järgnevatel öödel ilmusid öösorrid kaamerapilti vaid vilksamisi. Enamasti oli kuulda nende hääli. Kas laulsid, huikasid ja plaksutasid ka noorlinnud, me ei tea, kuid helimärke öösorride viibimisest piirkonnas kostis veel juuli teises pooleski.

Umbes pooleteise kuuga saime öösorride eluolust ja käitumisest teada üht-teist uut, kuid leidsime kinnitust ka varem kuuldule ja loetule.

Suured tänud kõigile öösorri pesakaamera jälgijatele ja kaasaelajatele!

Öösorripojad viimast korda kaamera ees / foto: Öösorri pesakaamera (9.07.2019) Öösorripojad viimast korda kaamera ees / foto: Öösorri pesakaamera (9.07.2019)

Vaata pesakaamera salvestisi:

Linnuõhtud

Linnuõhtutel tutvustame öösorri

Tubastel linnuõhtutel räägime öösorri eluolust ja käekäigust Eestis ning kaugemal ja vaatame kauneid fotosid. Öösorrijutte jagub kõikidesse Eesti maakondadesse. Soovi korral saate meid ka esinema kutsuda võttes ühendust aarne.tuule (ät) eoy.ee.

Järgmisena saab öösorrijutte kuulata:

 • 26. novembril algusega kell 18.00 Türi Kultuurikeskuses Järvamaal (Hariduse 1, Türi). Öösorri tutvustab Aarne Tuule.
 • 3. detsembril algusega kell 14.45 Räpina Aianduskoolis Põlvamaal (Aianduse 6, Räpina). Öösorri tutvustab Andres Kalamees.
 • 3. detsembril algusega kell 18.00 Iloni Imedemaal Läänemaal (Kooli 5, Haapsalu). Öösorri tutvustab Renno Nellis.
 • 5. detsembril algusega kell 18.30 Betti Alveri Muuseumis Jõgevamaal (Jaama 3B, Jõgeva). Öösorri tutvustab Andres Kalamees.

Öösorrijutte on räägitud:

Ööretked

Suveöös öösorre otsimas

(Öösorriretked on toimunud)

Sumedad suveööd on täis hääli ja lõhnu. Muuhulgas võib päikeseloojangust päikesetõusuni kuulda öösorri vokiketramist. Jalgsimatkadel rändasime läbi öösorri elupaikade, otsisime öölindu ja rääkisime tema eluolust. Matkad toimusid erinevatel loodusradadel üle Eesti. Suur tänu kõigile matkalistele!

Öösorriretked toimusid:

 • 28. juunil Perakülas Läänemaal. Retke juhtisid Aarne Tuule, Renno Nellis ja Triin Leetmaa.
 • 29. juunil Paluperas Tartumaal. Retke juhtisid Aarne Tuule ja Triin Leetmaa.
 • 5. juulil Tolkuse rabas Pärnumaal. Retke juhtis Triin Leetmaa.
 • 5. ja 6. juulil Kärdlas Hiiumaal. Retki juhtis Aarne Tuule.
 • 9. juulil Pääsküla rabas Harjumaal. Retke juhtisid Aarne Tuule ja Triin Leetmaa.
 • 12. juulil Alam-Pedja kaitsealal Tartumaal. Retke juhtis Andres Kalamees.
 • 9. augustil Käsmus Lääne-Virumaal. Retke juhtisid Aarne Tuule ja Triin Leetmaa.

Suur linnuõhtu

Öösorriaasta kokkuvõte Suurel linnuõhtul

Eesti Ornitoloogiaühing kutsub 10. detsembril algusega kell 18.00 Suurele linnuõhtule Eesti Rahvusraamatukogu suures saalis (Tõnismägi 2, Tallinn).

Teeme kokkuvõtte öösorriaastast ja juhatame sisse tuttpütiaasta. Autasustame aasta linnu joonistusvõistluse parimate tööde autoreid. Muusikalisi vahepalasid esitab ansambel Öösorr.

Kohapeal linnuraamatute ja -meenete müük.
Sissepääs prii, uksed avatakse kell 17.30.