30.12.2019 | Rubriik: Aasta lind
2019. aastal saime lähemalt tuttavaks öösorriga, kes oli järjekorras 25. aasta linnuks. Tegevusi jagus igas vanuses ja huvidega loodusesõpradele üle Eesti.
Kevadel ja sügisel toimunud tubastel linnuõhtutel rääkisime öösorri eluolust ja käekäigust Eestis ning kaugemal ja vaatasime kauneid fotosid aasta linnust. Ühtlasi saime ülevaate rikkalikust öösorriga seonduvast folkloorist alustades tema sajast rahvapärasest nimest kuni legendini ööpimeduses kitse udarast piima joova linnuni. Soojadel suveöödel käisime ööretkedel, kus otsisime loodusradadel üle Eesti ööpääsukest ja kuulasime öösorri kontserti. Hoolimata ilmavingerpussidest, mis paaril korral tähendas ka paduvihma, kuuldi öösorri tunnuslikku sorilaulu pea kõigil retkedel. Kokku osales 17 linnuõhtul 442 linnusõpra ja ööretkedel 236 huvilist. Esimesele retkele Nõva metsades eelnes ansambli Öösorr kontsert, mida oli kuulamas 112 muusikasõpra. Kontserdil tuli esitamisele ka laul aasta linnust.
Läbi aasta aitasid öösorri tutvustada aasta linnu kodulehel ilmunud kokkuvõtted viimastest teadusartiklitest, raadiosaated, Osooni- ja uudislõiked teles ning artiklid erinevates ajakirjades ja lehtedes. Enim tähelepanu pälvis öösorri pesaelu otsepildis kajastanud veebikaamera, mille paigaldas Kotkaklubi koostöös Eesti Ornitoloogiaühingu, Beta Group OÜ, EENeti ja Looduskalendriga. Linnule, kes klassikalises mõttes pesa ei ehita, vaid muneb piltlikult öeldes sinna kuhu juhtub, pesakaamera paigaldamist võib võrrelda lotovõiduga. Seda ainulaadsem oli võimalus kaugjuhitava veebikaamera abil jälgida öösorripaari pesitsemist Hiiumaal alates haudeperioodi esimestest päevadest juuni algul kuni kahe poja iseseisvumiseni juulis.
Lisaks öösorri tutvustamisele kogusime käesoleva aasta raames teateid nii öösorridest kui laiemalt teedel hukkunud lindudest. Vaatlusi oli võimalik edastada spetsiaalsete kaardirakenduste ja eElurikkuse andmebaasi kaudu ning öösorrivaatluste kogumiseks toimus ka ökovõistlus. Kokku laekus Eesti Ornitoloogiaühingule 649 öösorri vaatlust. Rohkem kui pooltel juhtudel vaadeldi laulvat lindu või kuuldi mõnda muud öösorrile iseloomulikku häälitsust, kuid kokku 15 korral leiti ka munade või väikeste poegadega pesa. Teedel hukkunud lindude kohta laekus 770 teadet, mille põhjal selgus, et sagedamini hukkuvad teedel inimkaaslevad liigid, nt hallvares ja linavästrik, kuid üheks suurema riskiga linnurühmaks on öise aktiivsusega liigid (nt kodu- ja händkakk). Teedel hukkunud öösorridest laekus kokku kuus teadet. Pikemat ülevaadet kogutud vaatlustest saab lugeda siit.
Öösorriaastal kogetu võtsime kokku traditsioonilisel Suurel linnuõhtul Eesti Rahvusraamatukogus, kus muuhulgas autasustasime aasta linnu joonistusvõistluse parimaid. Neljas vanuseklassis toimunud joonistusvõistlusele esitasid 2462 osalejat kokku 2550 joonistust öösorrist. Kõiki auhinnatud ja teise vooru jõudnud töid saab vaadata veebigaleriist.
Suur tänu kõigile öösorriaasta üritustest osavõtjatele, toetajatele ja kaasalööjatele!
Aasta lind- öösorr - FDC / kujundaja: Vladimir Taiger