21.05.2019 | Rubriik:

Esimesed aasta linnud on saabunud Eestisse

Mai alguses saabusid tagasi Eestisse esimesed öösorrid, kes seni talvitasid Kagu- ja Lääne-Aafrikas. Seoses aasta linnu naasmisega ootab Eesti Ornitoloogiaühing kõigilt tähelepanelikelt loodushuvilistelt sorrivaatlusi, et saada parem ülevaade liigi olukorrast ja levikust.

Öösorri vaatlused saab kirja panna kaardirakenduses, kus tuleb üles märkida vaatluse aeg ja koht. Vaatluste kogumine kestab sügiseni, mil öösorrid oma talvitusaladele suunduvad.

„Hoolimata soojast aprillist saabusid öösorrid Eestisse ootuspärasel ajal mai algul. Esimesed saabujad registreeriti 5. mai paiku ning tänaseks on öösorrid jõudnud pea kõikjale,“ lausus öösorriaasta vedaja Aarne Tuule. „Öösorre tasub otsida eelkõige männienamusega puistutest sooservades või luidetel, aga tihti võib öösorre kohata hoopiski autoteedel, kus nad saagijahil käivad.“

Vaiksetel suveöödel kostab öösorri iseloomulik laul koguni kilomeetri kaugusele. Pesal kössitavale sorrile võib aga teda märkamata isegi peaaegu peale astuda. Seetõttu on oodatud ka kõik teated pesaleidudest. Öösorri välimuse, laulu ja pesa kirjeldused leiab aasta linnu veebilehelt.

Lisaks vaadeldud lindude asukohtadele kogutakse tänavu ka vaatlejate liikumisteekondi, et täpsemalt hinnata öösorride arvukust Eestis. Aarne Tuule selgitab: ”Öölindudest, nagu öösorr, saame tavaliste seirepojektidega, mis keskenduvad päevasel ajal aktiivsetele liikidele, vähe teada. Seetõttu julgustame kõiki võtma ette kesksuvel pikemaid öiseid vaatlusretki ning edastama meile lisaks vaadeldud lindude asukohtadele ka oma liikumisteekondi. Parim aeg pikemateks öösorriretkedeks on jaanipäevajärgsed soojad ööd kuni juuli keskpaigani.”

Aasta linnu projekti toetab SA Keskkonnainvesteeringute Keskus.