Meie tuvid jaotuvad põhivärvuse järgi kahte rühma: hallideks (süstemaatiliselt perekond tuvi: kodu-, kaelus- ja õõnetuvi) ning pruunideks (perekond turteltuvi: turteltuvi ja kaelus-turteltuvi).
Hallidest tuvidest on kodutuvi läbi ja lõhki inimkaasleja lind ning kaks teist liiki on jälle metsalinnud. Seejuures toitub kaelustuvi meelsasti viljapõldudel, õõnetuvi märkab tavakodanik heal juhul vaid kiirel ülelennul, kuigi kohati asustab temagi kultuurmaastikku.
Turteltuvid ehk nn pruunid tuvid on meie linnustikus nii uued, et rahvapäraseid nimetusi neil pole. Piiblitekstide alusel on neid kutsutud tutteriteks ja turtlituideks. Kui kaelus-turteltuvi on ilmselgelt inimkaasleja ning levib peamiselt asulates, siis turteltuvi elutseb pigem metsatukkades või metsaalade servades, kust on hea avamaastikul toitumas käia. Vahest pesitseb viimane liik ka rabades ja raielankide servades. Mõlema liigi ulatuslik levimine meie alal leidis aset eelmise sajandi keskel ning nende arvukus on praeguseks märgatavalt kahanenud.
Loe lähemalt kaelus-turteltuvist
Kaelus-turteltuvi / foto: Remo Savisaar
Loe lähemalt turteltuvist
Turteltuvi / foto: Ingmar Muusikus