Talvine aialinnuvaatlus 2024

26.-28. jaanuar

Talvine aialinnuvaatlus on Eesti populaarseim linnuvaatlusüritus ja suurim harrastusteaduse algatus. Jaanuari viimasel nädalavahetusel toimuvatel vaatluspäevadel saab kaasa lüüa iga huviline oma kodus ja olenemata linnutundmise oskusest.

Sisesta vaatlusandmed siia

Mullu osales 1818 vaatluskohas kokku 2713 inimest, kes vaatlesid ligi 66 150 lindu 62 liigist. Vaatluskohas kohati keskmiselt 37 lindu, kõige arvukam ja sagedasem lind oli rasvatihane.

Loe talvise aialinnuvaatluse 2023 kokkuvõtet

Eesti Ornitoloogiaühing korraldab talvist aialinnuvaatlust 2010. aastast. Ettevõtmine pälvis 2013. aastal Aasta Keskkonnateo auhinna.

Suurbritannias korraldatakse linnuvaatluspäevi Big Garden Birdwatch juba üle 40 aasta ning viimastel aastatel on osalejate arv küündinud üle poole miljoni. Soomlaste linnuvaatluspäevadel Pihabongaus osales mullu 25 000 huvilist. Tuhanded inimesed teevad aialinnuvaatlusi ka Austrias, Hollandis, Islandil, Belgias, Rootsis, Saksamaal, Poolas ja Norras.

Aastate jooksul kogunenud tohutu vaatluste hulk on võimaldanud mitmes riigis, eelkõige Suurbritannias, väga täpselt jälgida aialindude leviku ja arvukuse muutusi aastate jooksul. Aialinnuvaatlus on linnuteadlastele oluline seetõttu, et võimaldab koguda rohkesti andmeid just tavaliste lindude kohta, kelle osas piisavas mahus andmeid tihti napib.

Lisainfo

Aarne Tuule

Talvise aialinnuvaatluse eestvedaja

Eesti Ornitoloogiaühing

58002869

talv@eoy.ee