Õõnetuvi

Teaduslik nimetus: Columba oenas

Õõnetuvid / foto: Uku Paal

Rahvapäraselt haavatuvi, uurlup.
Tiib 21–22 cm, mass 0,2–0,3 kg.
Saabub märtsi teises pooles. Sügisränne on väikestes salkades, vahel koos kaelustuvidega. Lahkub oktoobri jooksul. Meil pesitseb 500–1000 paari, talvel võib Eestis kohata üksikuid linde (peamiselt Lääne-Eestis ning Saaremaal).
Teistest tuvidest palju väiksem ja saledam. Sulestiku värvus võrdlemisi sarnane kaelustuvile: vanalinnu põhivärvus on hall, kaelal on rohelist metalliläiget. Puguala ja rind tumepunase tooniga, seljal võib esineda pruunikas varjund. Oluliseks tunnuseks on kahe musta vöödi esinemine tiival. Laba-hoosuled ja tüürsulgede tipud laialt tumehallid, pruuni tooniga. Noorlinnud vanalindude sarnased, kuid kaelal puudub metalliläige ning puguala on tumepruun, samuti on tiibade mustad vöödid vaevumärgatavad. Nokk ja jalad pruunid. Häälitsus on kahesilbiline madal „uuo-uuo-uuo“.

KAS OLED LIIGIS KINDEL?

JahEi

Õige liik Õige liik Vale liik
KAELUS-TURTELTUVI TURTELTUVI KAELUSTUVI
Suurus Kodutuvist väiksem, musträstast veidi suurem Kodutuvist väiksem, musträsta suurune Kodutuvist selgelt suurem, varese suurune
Kehakuju Sale ja pika sabaga Sale ja pika sabaga Suur ja jässakas
Põhivärvus Hallikas-beež Pruun Hall
Laigu värvus kaelal Must Must (lähedalt mustavalge vöödiline) Valge
Häälitsus guguu-guk… guguu-guk. Alati kolmesilbiline, rõhk teisel silbil turrr… turrr… turrr… Kordab ühte silpi Viiesilbiline „uugutamine“
Elupaik Peamiselt maa-asulad Metsamaastik, põllumajandusmaastik Metsamaastik, väikesearvulisena kõikjal