Kaelus-turteltuvi võib Eestis kohata läbi aasta. Nad on meil ebaühtlase levikuga ning enamasti seotud pargi-laadsete elupaikadega. Esimest korda pesitses ta siin 1957.a. Arvukus kasvas kiiresti ning 1991. a. seisuga arvati neid pesitsevat kuni 1000 paari. Praeguseks on neid umbes 5 korda vähem. Häälitsus on kudrutav „guguu-guk… guguu-guk“.

Loe edasi

Turteltuvi on Euroopa väikseim tuvi, kes saabub meile aprilli teises pooles ja viibib meil kuni oktoobri keskpaigani. Seda liiki leidus meie alal juba 19. saj. teises pooles, kuid arvukamaks muutus ta alles 20. saj. keskel. 1991. a. seisuga arvati meil pesitsevat kuni 10 000 paari turteltuvisid, nüüdseks on neid alles ilmselt alla 3000 paari. Häälitsus on ühtlane ketrav „turrr… turrr… turrr“.

Loe edasi

KAS OLED LIIGIS KINDEL?

JahEi

Õige liik Õige liik Vale liik
KAELUS-TURTELTUVI TURTELTUVI KAELUSTUVI
Suurus Kodutuvist väiksem, musträstast veidi suurem Kodutuvist väiksem, musträsta suurune Kodutuvist selgelt suurem, varese suurune
Kehakuju Sale ja pika sabaga Sale ja pika sabaga Suur ja jässakas
Põhivärvus Hallikas-beež Pruun Hall
Laigu värvus kaelal Must Must (lähedalt mustavalge vöödiline) Valge
Häälitsus guguu-guk… guguu-guk. Alati kolmesilbiline, rõhk teisel silbil turrr… turrr… turrr… Kordab ühte silpi Viiesilbiline „uugutamine“
Elupaik Peamiselt maa-asulad Metsamaastik, põllumajandusmaastik Metsamaastik, väikesearvulisena kõikjal