Aktuaalne

EOÜ uudiskiri

EOÜ uudiskiri ilmub umbes 2-3 korda kuus ja edastab teavet lindudega seotud sündmustest, tegevustest ja uudistest. Ühingu liikmed liidetakse automaatselt.

Liitu EOÜ uudiskirjaga!

* nõutud väli

Tüll (väike- ja liivatüll) - 2012

Aasta linnu mälumängu lõpptulemused

Jaanuaris alanud aasta linnu mälumängusari „Inimene, universum ja muna“ sai lõpplahenduse 13. detsembril. Tihedas rebimises võitis esikoha võistkond EMU/Linnujõll, teise koha saavutas Guara ja kolmanda Vello. Aasta jooksul toimunud üheksas voorus osales 19 võistkonda, kust käis läbi üle saja mälumänguri. Kõik küsimused ja lõplikud tulemused on aadressil www.eoy.ee/tullid. EOÜ tänab osalejaid ja mängu korraldajat Urmas Abelit. Mälumäng jätkub järgmisel aastal koostöös Tartu Keskkonnahariduse Keskusega nende saalis (Kompanii 10). Esimene mäng on 17. jaanuaril kell 18.

Linnuretk bussiga Saaremaale

29.-30. septembril toimub tülliaasta linnuretk Saaremaale Sõrve linnujaama. Vaadeldakse lindude sügisrännet ja õpitakse linde tundma, tutvutakse lindude märgistamisega ning räägitakse lindude rändest jm. Buss väljub 29. sept. kell 8 Tartust Vanemuise teatri alumisest parklast. Peale on võimalik tulla ka mujal marsruudil Tartu-Viljandi-Pärnu-Virtsu. Tagasi Tartusse jõutakse 30. sept. umbes kell 18. Ööbimine on linnujaamas, kaasa võtta magamiskott ja matt, soovi korral telk.

Jätkub aasta linnu mälumängusari

Septembris jätkub Tartus aasta algul alanud aasta linnu mälumängusari. Seni toimunud viiel mängul on osalenud 16 võistkonda ligi saja inimesega. Igal mängul saavad kolm paremat auhinna, osalejad teed ja suupisteid. Kõik huvilised on oodatud liituma sügishooajal. Esimene mäng toimub 27. septembril. Vaata kevadvooru küsimusi ja vastuseid www.eoy.ee/tullid/malumang/.

Tülliretk Läänemaal

Pühapäeval, 9. septembril toimub aasta linnu vaatlusretk Põhja-Läänemaale. Retke peamine sihtpunkt on Eesti olulisim kahlajate rändepeatuspaik Haversis. Lisaks külastatakse arktiliste veelindude rände „pudelikaela“ Põõsaspea neemel või muud piirkonna linnuvaatluspaika. Retke juhib Hannes Pehlak. Buss retkele väljub kl 7.15 Lihula mõisa eest ja kl 8 Haapsalu kaubamaja eest parklast. Tagasi Haapsallu jõutakse umbes kl 13. Retkega on võimalik liituda ka oma autoga.

Algasid tülliretked


12. mail algasid juhendajatega retked aasta lindude, tüllide elupaikadesse. Hiiumaal, Viljandimaal, Lääne-Virumaal, Tartumaal jm kavandatud retkedel tutvutakse tüllide elupaikade ja pereeluga ning räägitakse aasta linnust. Retki on valida nii jalgratta, bussi kui jalgsimatkana ja need on osalejatele tasuta. Jooksev teave retkede kohta ilmub aasta linnu kodulehel.

Aasta linnu postmark

Neljapäeval, 19. aprillil annab Eesti Post välja aasta linnu postmargi, ümbriku ja maksimumkaardi. Margil on kujutatud väiketülli, ümbrikul ja kaardil vana ja noort liivatülli. Väljaandmise päeval on postkontoritest võimalik saada ka tülliga eritemplit. Komplekti on kujundanud tuntud margikunstnik Vladimir Taiger. Esimene postmark aasta lindude sarjas ilmus 2001. aastal ja sellel oli kiivitaja.

Avati aasta lind 2012 koduleht

Avatud on aasta lind 2012 koduleht aadressil www.eoy.ee/tullid. Lehelt leiab teavet Eesti tüllide, tülliaastal kavandatud tegevuste ja osalemisvõimaluste kohta. Lehte täiendatakse pidevalt uudiste jm materjaliga.

Algab EOÜ mälumängusari

Aasta lind 2012 raames toimub sel aastal Tartus Baeri maja saalis (Veski 4) üheksa mälumänguõhtut. Igas mängus on kakskümmend küsimust ja mitte ainult aasta linnust. Paljudel küsimustel on vastusevariandid, raskusaste varieerub ja tähtis osa on ka õnnel. Moodustada võib kuni 6-liikmelise võistkonna, kuid osaleda võib ka üksi. Igas mängus on kolmele paremale auhinnad, osalejatele pakutakse ka teed ja suupisteid. Tegemist on mõnusa seltskondliku olenguga, mis on jõukohane igaühele. Esimene mälumäng toimub 26. jaanuaril algusega 18.30. Lisateave: 5666 0628, Urmas Abel.

Aasta lind 2012 on tüll

Eesti Ornitoloogiaühing valis 2012. aasta linnuks tüllid. Eestis pesitseb neid kaks liiki – liivatüll ja väiketüll. Nad on välimuselt väga sarnased, kuid eluviisilt erinevad: liivatüll on levinud rannikul, väiketüll elutseb aga peamiselt tehismaastikes. Mõlemaid pesitseb Eestis umbes 1000-2000 paari ning nad on ka väikesearvulised läbirändajad. Kui väiketülli arvukus püsib pärast suurt langust 1990. aastatel Eestis ja kogu Euroopas stabiilsena, siis liivatülli arvukus on viiekümne aasta jooksul vähenenud neli korda ning vähenemine jätkub.

Liida sisu