Lihavõtte ja linnade linnuvaatluse tulemused

Trüki

Möödunud nädalavahetusel Eesti Ornitoloogiaühingu poolt korraldatud traditsioonilistel lihavõtte linnuvaatluspäevadel oli esialgse kiirkokkuvõtte tegemise ajaks kirja pandud juba üle 80 000 linnu 133 liigist. Võrreldes varasematel aastatel märtsikuusse langenud vaatluspäevadega tõotab see rekordilist liikide arvu. Vaatlusandmeid saab edastada veel kuni eesoleva neljapäevani, lõplik kokkuvõte tehakse järgmisel nädalal. Praeguseks on aga selgunud lihavõtte linnuvaatluspäevade raames toimunud linnade linuvaatluse lõplikud tulemused.

Lihavõtte nädalavahetuseks saabunud soojalaine ja ilus ilm käivitas ka aktiivse lindude rände. Seepärast nägid paljud vaatlejad just neil päevil oma selle kevade esimest kuldnokka, valge-toonekurge, linavästrikku, metsvinti, põldlõokest, metskurvitsat või muud kevadekuulutajat ning saabus palju teisi rändlinde. Nädalavahetusel algas ka suurem hanede ränne - esialgse kokkuvõtte järgi olid üle kolmandiku kirja pandud lindudest haned. Arvukamalt nähti veel kiivitajaid, sinikael-parte, naeru- ja kalakajakaid ning luiki. Kõige sagedamini kohatud linnuliigid olid kiirtulemuste järgi siiski veel talvisemad liigid rasvatihane, hallvares, sinitihane, rohevint ja leevike. Vaatluspäevade haruldasemateks leidudeks olid Pärnumaal nähtud punakael-lagle ja väike-laukhani.

Lihavõtte nädalavahetusel kohatud linde saab 31. märtsini kirja panna siinsamas või saata postiga aadressil Veski 4, 51005 Tartu.

 

Lihavõtte linnuvaatluspäevade raames pühapäeval toimunud 15. linnade linnuvaatluspäev kujunes samuti väga liigirohkeks. Osalenud 24 linnas saadi tänavu kirja koguni 118 liiki. Sellega ületati ühe liigiga ka möödunud aastal püstitatud rekord. Ootuspäraselt said pikima liigiloendi ka seekord mereäärsed linnad. Ülekaalukalt võitis Tallinn, kus registreeriti koguni 86 liiki. Mõnevõrra tavapärasemate tulemustega mahtusid esikolmikusse veel Paldiski 74 ja Haapsalu 73 liigiga. Sisemaalinnadest vaadeldi enim liike taas Tartus - 62.

Linnade linnuvaatluse lõplikud tulemused (xls)

Vaid ühes linnas vaadeldud linnuliike oli tänavu 19. Kõige enam ässliike kogus seekord Paldiski, mis on suurepärane paik avamereliste veelindude leidmiseks.

Ässliigid:
Haapsalu: rääkspart, merivart, liivatüll
Kehra: rüüt
Kuressaare: kaelus-turteltuvi
Kärdla: suurkoovitaja, hangelind
Paldiski: soopart, tõmmuvaeras, mustvaeras, punakurk-kaur, krüüsel
Tallinn: punajalg-tilder, vainurästas, mänsak
Tapa: kaljukotkas
Tartu: võsaraat
Võru: väikepütt
Valga: tuuletallaja

Teistest põnevamatest liikidest jäid vaatlejatel silma veel kanada lagle (Haapsalus ja Sindis), hõbehaigur (Haapsalus ja Tartus), nurmkana (Tapal ja Tallinnas), värbkakk, vesipapp (Kehras ja Kärdlas) ning karvasjalg-viu (Kehras ja Tallinnas). Kõigest viit linnuliiki vaadeldi kõigis linnades – kodutuvi, rasvatihane, harakas, hakk, hallvares.

Linnade linnuvaatlus toimub ka järgmisel aastal traditsiooniliselt märtsi viimasel pühapäeval.

Lisateave: Riho Kinks, telefon 508 6690.