Meeleolukad suvepäevad

Trüki

27.-28. juunil toimusid Tartumaal Alatskivil Eesti Ornitoloogiaühingu avatud suvepäevad, mille läbivateks teemadeks olid Peipsi järv ja röövlinnud. Väga ilus suveilm ja tihe programm meelitas kohale suisa 202 linnuhuvilist. Suvepäevade 19-aastases ajaloos on sama palju osalejaid olnud vaid 2001. aastal Matsalus. Eriti rõõmustav on see, et suvepäevad on kujunenud toredaks pereürituseks - osalejatest oli kooliealisi ja nooremaid suisa 55. Siit leiad suvepäevade väikese kroonika ja mõned pildid.

Suvepäevad avas traditsiooniliselt ornitoloogiaühingu lipu heiskamine, mida seekord tegid ühingu Tartumaalt pärit noored liikmed Mirjam Grosberg ja Martin Tikk. Nagu ikka, algas ametlik programm ülevaatega piirkonna linnustikust. Esmalt tegi Leho Luigujõe kokkuvõtte kogu Peipsi-Pihkva järve linnuelust, sh Venemaa poolsest osast, kuhu vähesed on sattunud. Teemat jätkas Gunnar Sein, kes rääkis kotkauurijate viimase kahe aasta ekspeditsioonidest Rämeda kaitsealale teisel pool Peipsit. Selgus, et Eesti linnumehed on väga oluliselt täiendanud teadmisi selle ala kohta, leidnud kümneid seni teadmata kotkapesi, tõestanud seal kaljukotka pesitsemise ning lugenud kokku ja rõngastanud ka kotkaste pesapojad. Ettekannete osa lõpetas Toomas Jüriado ülevaade inimeste elust Peipsi ääres, peamiselt ainulaadsest vanausuliste kultuurist ja selle mõjudest. Lapsed said ettekannete ajal Peipsi järve ja selle elustikuga tuttavamaks läbi õuetegevuste ja mängude, mida juhendas Eeva Kirsipuu-Vadi oma abilistega Peipsi Koostöö Keskusest.

Seejärel oli kõigil aeg suunduda õue, kus jätkus tegevust kolmeks tunniks. Jaanus Elts rääkis linnupesadest ja munadest ning Riho Marja õpetas praktilisel ringkäigul pesakaarti täitma. Oma nurga olid üles seadnud ka röövlinnumehed. Seal sai tutvuda röövlindude saagijäänuste ja nende määramisega, märgistamise ja uurimise vahenditega, lennutada drooni ja ronida puu otsa jm. Lapsed olid samal ajal oodatud Alatskivi looduskeskusesse, kus mänge ja tegevust pakkus selle perenaine Lily Hantson.

Suvepäevade õhtuse osa juhatas sisse ligi sadakonna osalejaga suur mälumäng legendaarse Urmas Abeli juhtimisel. Sõbralikus mõõduvõtus tuli võitjaks võistkond Guara, kelle esindajana võttis auhinna vastu ühingu direktor Andres Kalamees. Kõigile osalejatele oli preemiaks õunakook. Seejärel suunduti Alatskivi lossi parki, kus laululavale oli end üles seadnud kohaliku kooli poistebänd The Uninvited. Väike kontsert andis aimu, et poistel on muusika tegemisel tõsised plaanid ja loodetavasti saab neist veel kuulda. Peale kontserti toimus ka korjandus bändi uue tehnika soetamise toetuseks.

Selleks ajaks oli Alatskivi lossi kõrval juba üles seatud lõke. Koos selle süütamisega laulis noor muusik Taavi Peterson oma esimese loo ja meenutas, et selle loomiseks sai ta inspiratsiooni albatrossidelt. Õhtu üllatusena kuulutas värskelt ühingu nõukogu esimeheks valitud Margus Ots välja järgmise aasta linnu, kelleks on valitud rasvatihane. Margus asub ise tihaseaastat ka vedama. Tõelise üllatuse valmistas aga kavas olnud salapärane viuväitlus, mille sisust ei olnud ka suvepäevade korraldajatel aimu. See oli meeleolukas draamalavastus, kus peategelasteks viudeks ja teisteks röövlindudeks kehastunud röövlinnumehed. Kostümeeritud tegelased tekitasid eriti suurt elevust lastele, keda aeg-ajalt tuli suisa pisut kaugemale juhatada. Etenduse jälgijad said teada, kuidas viusid ja teisi röövlinde omavahel eristada ja millised on nende omavahelised suhted. Lõkkeõhtu kulges Taavi Petersoni vägeva energia ja laulude saatel hiliste tundideni. Keha sai kinnitada kohalike hõrgutiste suitsulatika, vobla ja värske hapukurgiga ning krõpsude ja muu hea ja paremaga.

Varajastel ärkajatel algas pühapäeva hommik juba kell kuus linnuõppega. Algajatega tegi piirkonnas jalutuskäigu Eerik Leibak, edasijõudnutega Margus Ots. Hommiku kõige põnevamaks leiuks oli tamme-kirjurähni poegadega pesa. Pärast hommikusööki startis kaks suurt bussi huvilistega kultuuri- ja linnuretkele, kus külastati Kallastet ja vanausuliste külasid ning vaadeldi linde Lahepera järvel. Giidideks olid piirkonna tõelised asjatundjad Toomas Jüriado ja Uno Ainsoo. Väga huvilisterohked olid ka samal ajal toimunud röövlinnuretked. Väikesed seltskonnad mahutati autodesse, igaühes kaasas ka röövlinnuspetsialist. Ilm oli retkedeks soodne ja nähti nii viusid, kotkaid kui ka teisi röövlinde.

Noored suvepäevalised sõitsid samal ajal aga hoopis Varnjasse. Seal jaguneti kaheks - ühed tutvusid esialgu piirvalvetööga ja teised sealsete lindudega ning siis vastupidi. Piirivalvetöötajad tutvustasid oma tööd ja tehnikat ning rääkisid veeohutusest. Eriti elavalt meenutasid noored vetelpäästekoera, kes vees hädalist mänginud piirivalvuri kaldale aitas ning sõitu piirivalvelaevaga. Poisid vahetasid muidugi muljeid ka nähtud relvadest ja laeval olnud nuppudest.

Suvepäevad lõpetas traditsiooniliselt kutsemeisterlikkuse võistlus, valida oli algajate ja edasijõudnute tase. Edasijõudnute võistluse valmistas ette ja viis läbi Tarvo Valker ning selles tuli linnud ära tunda pildi ja hääle järgi. Parimaks linnutundjaks oli ülekaalukalt Margus Ots, kes kogus 73 punkti 102-st võimalikust. Talle järgnes Kaarel Võhandu 58 ja Eedi Lelov 57 punktiga. Algajate võistluse valmistas ette Aire Orula ja viis läbi Mirjam Grosberg. Selles tuli lisaks pildi- ja hääleküsimustele vastata ka muudele linde ja ornitoloogiaühingut puudutavatele küsimustele. Algajate seas kogus 30-st võimalikust võrdselt 27 punkti koguni kolm võistlejat ning võitja selgitamiseks läks tarvis lausa kolme lisaküsimust. Võitjana väljus sellest Natali Hanni, kellele järgnesid Jüri Kõiv ja Helen Pikkat. Koos auhinnaga kaasneb neile ka kohustus osaleda järgmisel aastal edasijõudnute kategoorias.

Suvepäevade lõpetamiseks koguneti taas ühingu lipu ümber. Kõigepealt anti pidulikult kätte karikad ja auhinnad kutsemeisterlikkuse võistluse võitjatele. Seejärel loositi suvepäevadel osalenud ühingu liikmete ja külaliste vahel välja hulk linnuraamatuid ja muid auhindu. Lõpetuseks tänati kõiki vabatahtlikke jt abilisi, kes aitasid suvepäevi ette valmistada ja tegevusi läbi viia. Tänuks said nad koju viia midagi piirkonnale omast: kimbu värsket sibulat, vobla ja vanausuliste pruuni suhkrut. Kuna järgmised suvepäevad toimuvad kusagil Eesti põhjaosas, langetas lipu regiooni esindajana tallinlane Rene Ottesson oma pojaga.

Eesti Ornitoloogiaühing tänab kõiki vabatahtlikke, abilisi ja toetajaid, kes suvepäevade korraldamisele kaasa aitasid. Täname ka sponsoreid: Urmas Abel, BalSnack, Premia, Astel, Nordic Digital, kirjastused Tea, Varrak ja Tänapäev. Suvepäevadel toimunud hariduslikke- ja röövlinnutegevusi jm toetas rahaliselt Keskkonnainvesteeringute Keskus.

Allolevate fotode autorid on Andres Kalamees, Tiiu Tali ja Aarne Tuule. Valiku fotosid leiad ka Facebookist. Kui tegid suvepäevadel ka ise mõne pildi ja oled nõus neid ornitoloogiaühingu arhiivile annetama, palun võta meiega ühendust.