EOÜ ettekandepäev

Trüki

Laupäeval, 22. märtsil kell 13-14.30 toimub Tartus, Doprati konverentsikeskuses (Turu 2, Tasku IV korrus, ruum Peterson) Eesti Ornitoloogiaühingu ettekandepäev. Räägitakse põllulindudest ja nende käekäigust, must-kärbsenäpi pere tööjaotusest ja haha hädadest Läänemerel. Sissepääs tasuta.

13.00-13.30 Põllulindude ja kimalaste seosed põllumajanduskeskkonna skeemidega Eestis (Riho Marja)

Ettekandes tutvustatakse lühidalt põllumajanduskeskkonna skeemide olemust ja nende ajalugu Euroopas. Detailsemalt kirjeldatakse Eesti põllumajanduskeskkonna skeeme (mahepõllumajandus, keskkonnasõbralik majandamine) ning nende seoseid elurikkusega (kimalased, linnud). Lisaks tutvustatakse lühidalt "Aasta Lind 2013 - nurmkana" projekti tulemusi.

13.30-14.00 Kui abielumees muudab meelt: dünaamiline tööjaotus must-kärbsenäpi peres (Raivo Mänd, Marko Mägi, Elo Rasmann)

Lindudel, kel mõlemad vanemad pesapoegi toidavad, esineb isaste ja emaste toitmiskäitumises siiski erinevusi. Väga vähe on teada aga sellest, kas need erinevused on püsivad või sõltuvad näiteks keskkonnatingimustest. Me uurisime seda eksperimentaalselt must-kärbsenäpil. Selgus, et normaaltingimustes toovad emaslinnud pesapoegadele rohkem kõrge toiteväärtusega röövikuid kui isased, viimased aga emastest rohkem lendavaid putukaid. Kui pesapojad muutuvad aga väga näljasteks, muudavad isased oma käitumist ja hakkavad toitma samuti nagu emased. Ettekandes arutletakse, mida kõigest sellest järeldada võib.

14.00-14.30 Haha hädad Läänemerel - kas toksiline toit? (Aivar Leito)

Ettekandes räägitakse haha käekäigust meie laidudel viimastel aastakümnetel. Esmalt vaadeldakse haha arvukuse pikaajalist dünaamikat Hiiumaa maastikukaitseala väikesaarte näitel, kus pesitsevaid linde on järjepidevalt loendatud 1976.a. alates. Käsitletakse haha arvukuse muutumise arvatavaid peamisi põhjusi: röövlust ning pesitsusruumi konkurentsi lindude ja hüljestega. Uue, seni väheuuritud faktorina tutvustatakse mikroskoopilise planktilise haptofüüdi (viburvetika) *Prymnesium polylepis *toksilist mõju haha peamisele toiduobjektile, söödavale rannakarbile, mis omakorda mõjutab negatiivselt emahahkade toitumust ja sigimist ning survestab seeläbi hahapopulatsiooni.