EOÜ loodusõhtud Tartus

Trüki

Eesti Ornitoloogiaühing  alustas Tartu loodusmajas (Lille 10) linnuteemaliste loodusõhtute sarjaga, mis kestab aprilli alguseni. Kuulata saab nii uudiseid teadusrindelt ja uuemate uuringute tulemustest kui ka reisimuljeid eksootilistest linnuretkedest. Loodusõhtud avab 13. veebruaril kell 18 Tartu Ülikooli teadur Marko Mägi teemaga "Linnud kliimamuutuste tuules".

Kliimamuutused on pälvinud viimasel ajal suurt tähelepanu ja puutumata pole sellest jäänud ka linnud. Jutt keskendub küsimustele kas ja kuidas on viimaste kümnendite muutused kliimas mõjutanud lindude elu erinevaid aspekte.

28. veebruaril kell 18 toimuval loodusõhtul räägivad Mariliis Märtson, Uku Paal jt oma eksootilisest linnuretkest kaugele Panamasse. Panama on linnuvaatlejale tõeline paradiis, kuid samas ka väljakutse. Sellel Eestist vaid ligi kaks korda suuremal maalapil on kohatud pea 1000 linnuliiki ehk kümnendikku kogu maailma lindudest.

10. märtsil kell 18 toimub loodusõhtu "Kui isikupärane on linnulaul?". Päevad muutuvad järjest pikemaks ja linnulaulu kõlab üha rohkem ja rohkem. Inimkõrvale on ühe linnuliigi isendite laul suhteliselt sarnane, kuid kas ka lindude eneste kõrvadele? Tartu Ülikooli loomaökoloogia doktorant Kaarin Koosa räägib, kuidas linnulaulu uuritakse ja kuidas iseloomustab laul lindu, millest linnulaul võib rääkida ja mida on viimastel aastatel teadlased tehniliste abivahendite abil selle saladuste kohta teada saanud.

24. märtsil kell 18 toimub loodusõhtu "Etioopia loodus, inimesed ja linnud". Kalev Sepp, Leho Luigujõe ja Urmas Sellis räägivad ja näitavad pilte Eesti Maaülikooli ekspeditsioonist satelliitsaatjaga märgistatud sookure Ahja4 talvituskohta Etioopias ning selle riigi loodusest ja kultuurist. Etioopia on linnuhuvilistele väga atraktiivne sihtkoht, see on üksmaailma vanimaid kultuure ja me kõik oleme sealt pärit.

7. aprillil kell 18 toimub hooaja viimane loodusõhtu, kus Tartu Ülikooli teadur Tuul Sepp räägib teemal "Igavese nooruse otsingul: vananemiseuuringud kalakajakal".
Pikaealised linnud on vananemise uurimisel tänuväärt mudelorganismiks. Kuigi neil on kiire ainevahetus ja kõrge kehatemperatuur, elavad nad palju kauem kui sarnase kehasuurusega imetajad. Lisaks sigivad nad oma elu lõpuni välja. Mis on nende "igavese nooruse" saladuseks? Kas lindude vananemine võib toimuda silmale nähtamatult ja kuidas seda sellisel juhul uurida? Ettekandes antakse ülevaade vananemise uurimisest lindudel ning tutvustatakse hiljuti kalakajakate peal tehtud uuringu esialgseid tulemusi.

EOÜ loodusõhtud toimuvad koostöös Tartu Keskkonnahariduse Keskusega ja on tasuta.

Lisateave: Riho Kinks, riho.kinks@eoy.ee, 508 6690.