Aktuaalne

EOÜ uudiskiri

EOÜ uudiskiri ilmub umbes 2-3 korda kuus ja edastab teavet lindudega seotud sündmustest, tegevustest ja uudistest. Ühingu liikmed liidetakse automaatselt.

Liitu EOÜ uudiskirjaga!

* nõutud väli

Kalakotkastel pojad lendavad

Trüki

Eesti kalakotkapesas Tartumaal on küll kolmest pojast kaks alles jäänud, aga mõlemad on lendama õppinud. Väikseim poeg suri teadmata põhjusel. Isalind Ilmar sai mullu augusti algul GPS saatja, aga vähem kui aasta hiljem see loobus meile andmeid saatmast. Proovisime Ilmarit püüda juba paar nädalat tagasi, aga siis oli tema kavalam. Nüüd tegime uue katse ja seekord kõik õnnestus - Ilmar lendas öösel üles seatud võrku. Võtsime tal vana kasutu saatja seljast ja vahetasime ka vasaku jala plastikrõnga, et me teda kauem võiksime selle järgi ära tunda järgmistel aastatel. Püüdmise päeval käis Ilmar kala toomas harvem, aga järgmisel päeval tavapärane elurütm taastus. Tõenäoliselt näeme lennuvõimastunud poegi pesas käimas veel paar-kolm nädalat.

Eesti kalakotkas2 kaamerapesa noorem poeg tuult püüdmas. Pilt: Molly LK foorumist
Eesti kalakotkas2 kaamerapesa noorem poeg tuult püüdmas. Pilt: Molly LK foorumist

Võrumaa jälgimisvõimalusega kalakotkapesas tänavu poegi ei olnud ja vanalinnud käisid seetõttu pesa juures harva. Emalinnu saatja eemaldamine jääb sellega ilmselt järgmisse aastasse.
Läti veebikaamera pesa pojad lendavad juba kuu aega, aga käivad ikka pesal söömas. Üks poegadest on osanud punasest jalarõngast lahti saada. Tõenäoliselt ei ole jäänud kaua nende rände alguseni.
Merikotkaste Linda ja Sulevi pesas kasvas üles üks poeg, aga alates juuni keskpaigast oli seal probleeme kaamera käigushoidmisega. Juuli lõpus katsetasime veelkord remontida, aga kohapeal selgus, et mitu süsteemi osa on katki ja võtsime kaamera maha. Tõenäoliselt ehitame süsteemi pisut ümber ja käivitame uuesti sügisel.
Kaamerate ees toimunust saab hea ülevaate looduskalendri foorumite kaudu, kus igal kaameral on oma peatükk.
ESTLAT Eagles projekti rändekaardil on ka märgata esimesi liikumisi - kes läheb lõunasse talvitama, kes tuleb põhjast suvitamast...
Projekt kestab veel kuni septembri lõpuni, aga sellega ei lõpe sealsed tegevused.