Aktuaalne

EOÜ uudiskiri

EOÜ uudiskiri ilmub umbes 2-3 korda kuus ja edastab teavet lindudega seotud sündmustest, tegevustest ja uudistest. Ühingu liikmed liidetakse automaatselt.

Liitu EOÜ uudiskirjaga!

* nõutud väli

Rändekaardi sügishooaeg on lõppenud

Trüki

Sügisrände eel alustasime rändekaardil 23 linnuga, kellest 7 olid noorlinnud. Noorlindude osa on suur eelkõige sookurgede seas. Samas on hästi teada, et noortest suur osa ei jõua kunagi talvitsualadele, looduslik valik teeb oma töö. Nii on talvitusaladel meil võimalik näha kahte sookurge, Juula2 ja Ahja2. Nad mõlemad talvitavad tänavu Tuneesias, kuigi Ahja2 oli eelmisel talvel hoopis Türgis. Talvitusalade muutumist on märgata ka Soome sookurgede juures.

Rändekaarti vaata siit.

Viiest kalakotkast üks (Ilze Lätist) sai hukka Lõuna-Itaalias, kus teda tõenäoliselt tulistati ja sellest vigastusest ta enam ei paranenud. Kahjuks ei õnnestunud ka saatjat üles leida. Teine Läti kalakotkas (Eriks) kadus Gaboonis oktoobris. Loodame, et tema talvitusala on mobiililevist väljas ja rände alguses saame infot juurde. Eesti kalakotkad talvitavad Aafrikas, Ilmar Angoolas, Piret ja Erika Sudaanis. Piret oli ka 40 päeva levist väljas, kui ta käis talvitamise ajal 200 km põhja pool. Kalakotkas Pireti puhul oli huvitav 1200 km tagasiränne Sahaara kõrbes, Egiptuse-Sudaani piirilt. Ta pöördus tagasi 9. septembri hommikul. Praegu pole teada, mis sel ajal seal ilmaga toimus, aga miski sundis teda nii pikka teekonda lisaks läbima. Teekond läbi Egiptuse tagasi Niiluse deltasse tundus olevat ka üsna vaevaline - võimalik, et sel ajal valdavalt puhuvate põhjatuulte tõttu.

Must-toonekured talvitavad kohtades, kus nad varemgi on olnud – Raivo alates 2006. aastast Jordani jõe orus kalatiikidel, Priidu Sudaanis ja Kesk-Aafrika Vabariigis ning Pirsu Tšaadis ja Kamerunis.

Merikotkad Sillu ja Meelis ei rännanud palju (tõenäoliselt). Aga nende saatjad ei toimi kuigi hästi vähemalt talvisel hämaral ajal, mistõttu pole meil midagi teada talvise liikumise kohta. Saatjate akud on tühjad. Viimati olid nad novembris vastavalt Kaliningradi ümbruses ja Pihkva järve Venemaa poolsel kaldal. Kevadel näeme, kas saatjad hakkavad jälle tööle.

Suur-konnakotkastest ilmselt huvitavaim on Tore, kes peaks olema Tõnni vend, aga me kaotasime ta silmist Šveitsis. Võimalik, et ka see saatja ei saa piisavalt valgust info kogumiseks ja saatmiseks. Tõnn ja Iti talvitavad vanades kohtades. Sander on teadaolevalt esimene Eesti suur-konnakotkas, kes talvitab Aafrikas. Kalakotkas Pireti talvituskoht asub sealt vaid 200 km kagu pool.

Väike-konnakotkad Karin ja Magnus rändasid üsna tüüpiliselt Lõuna-Aafrikasse ja nende talvitusala on päris suur, hõlmates mitut riiki (Zambia, Zimbabwe, Botswana, Namiibia, Lõuna-Aafrika Vabariik). Hübriidne konnakotkas Luule sattus detsembris Kreekast Sitsiiliasse lennates merehätta ja tõenäoliselt uppus.