Aktuaalne

EOÜ uudiskiri

EOÜ uudiskiri ilmub umbes 2-3 korda kuus ja edastab teavet lindudega seotud sündmustest, tegevustest ja uudistest. Ühingu liikmed liidetakse automaatselt.

Liitu EOÜ uudiskirjaga!

* nõutud väli

Kalakotkad vaatavad lõuna poole

Trüki

Enam kui kuu aega tagasi kirjutasime, et Eesti kalakotka pojad on hea kombe kohaselt söögi juures vaikselt, aga "lätlased" lärmavad. Tänaseks on kõik muutunud - Läti pesa juures on vaikseks jäänud, sest pojad on ilmselt rändele asunud. Seevastu Eesti kalakotkapesas võime näha-kuulda kõva lärmi, kisklemist ja rabelemist, eriti kui isalind Madis kala toob...

Kes saab selle kala? Mina... mina... mina...   Foto: Starling (foorumist)

Aga nii need noored kalakotkad juba miljoneid aastaid oma elu on alustanud ja samamoodi käib tuhandetes kalakotkapesades üle ilma. Looduses pole miskit ilmaasjata. Ju siis enda eest seismine peab hakkama pesapojana, et looduslikus valikus sõelale jääda.

4. augustil proovisime püüda isalind Madist, et talle saatjat kinnitada, aga hoopis Piret läks võrku. Seega sai hoopis tema omale Poolas toodetud seljakoti. Püüdmine toimus võimalikult väheohtlikul ajal, st kui miskit halba oleks juhtunud, siis poleks pojad sellest kannatanud. Aga kõik toimis ja mingeid probleeme ei tekkinud. Piret oli juba pesast eemale hoidma hakanud ja läks peagi paarkümmend kilomeetrit eemale, et rändeks end sobivasse toitumusse viia. Pesa juures käis ta sel ajal harva, kuni 17. augustil rändele asus. Kolme päevaga lendas Piret Musta mere äärde ja peatub praegu Dnepri jõe suudmes, tõenäoliselt järgmiseks rändeetapiks valmistudes.

Eestis varustasime saatjaga ka teise kalakotka, isalinnu Tartumaal. Tema on veel pesapaigal.

Lätis said saatjad ühe kalakotka paari mõlemad linnud, neist emalind alustas rännet 20. augustil ja isalind on samuti veel pesapaigal.

Tegeleme praegu ESTLAT raames lindude rändekaardi programmi täiendamisega, et saaks sinna lisada ka uute saatjate andmeid. Küllap anname teada, kui ESTLAT linde saab rändekaardil näha.

Pireti ja Madise pesas toimunut saab jälgida üsna põhjalikult looduskalendri foorumis, foorumi liikmed on teinud ka palju videoklippe ja ühte saab neist näha ka siin.