Linnade linnuvaatluspäev 2012

Trüki

Märtsikuu viimasel pühapäeval, 25. märtsil toimub igakevadine linnade linnuvaatluspäev. Ürituse traditsioon ulatub aastasse 2002 kui linnakeskkonnas toimuvat linnuvaatlust hakati korraldama Haapsalus. Huvi ettevõtmise vastu on iga kevadega kasvanud – aegade jooksul on üritusel osalenud enam kui 20 Eestimaa linna, parimatel aastatel on tulemusi laekunud 16 linnast.

Linnadevahelisest linnuvõistlusest oodatakse osa võtma kõiki huvilisi. Selleks tuleb vaid moodustada 2-5 liikmeline võistkond ning 25. märtsi varahommikul mõnes linnas linnuretkele minna. Nagu ka ürituse nimi viitab, siis arvesse lähevad üksnes need sulelised, keda vaadeldi linnapiiridest lahkumata.

Kuigi linnuvaatlusega võib linnas alustada juba kell 5 varahommikul ei pea seda tingimata tegema. Soovijad võivad alustada ka mitu tundi hiljem – silmas tuleb pidada vaid seda, et pärast kella 13-t kohatud linnuliigid arvesse ei lähe!

Ettevõtmise eesmärgiks on juhtida inimeste tähelepanu linnakeskkonna linnurikkusele ning alanud rändlindude saabumisele. Kohatud linnuliikide rohkus meie linnades on sõltunud paljuski kevadest. Kui mullu kohati meie linnades vaid 86 liiki linde, siis näiteks 2008. aastal saadi kirja koguni 104 linnuliiki. Muuhulgas on ürituste käigus linnades vaadeldud selliseid loodusmaastikega seotud linde nagu valgselg-kirjurähn, hallpea-rähn, värbkakk, laanepüü ja teder.

Linnade linnuvaatluspäev 2012
Toimumise aeg: 25. märts kell 5.00-13.00
Võistluse reeglid:

  1. Võistkonna suurus 2-5 liiget
  2. Liik läheb kirja kui seda näeb või kuuleb üle 50% võistkonna liikmetest (2-st 2, 3-st 2, 4-st 3 jne)
  3. Helikandjate kasutamine lindude peibutamiseks on keelatud. Isetehtud hääled (nt vilistamine) on lubatud. 
  4. Arvesse lähevad linnuliigid, keda vaadeldi olles linna administratiivpiirides
  5. Soovitatav on liigelda jalgsi või linna ühistranspordiga.

Oma võistlustulemused palume edastada juba sama päeval kella 16.00-ks, e-postiga: tarvo.valker@gmail.com. Kokkuvõttes peab sisalduma vaatlejate nimed, linna nimi ning vaadeldud linnuliikide nimekiri.
Lisainfo: Tarvo Valker (EOÜ nõukogu liige), 53 932 684, e-post: tarvo.valker@gmail.com.


Foto: Tarvo Valker