Aktuaalne

EOÜ uudiskiri

EOÜ uudiskiri ilmub umbes 2-3 korda kuus ja edastab teavet lindudega seotud sündmustest, tegevustest ja uudistest. Ühingu liikmed liidetakse automaatselt.

Liitu EOÜ uudiskirjaga!

* nõutud väli

Birdwatch 2010 tulemused

Trüki

Traditsioonilised rahvusvahelised linnuvaatluspäevad Birdwatch 2010 olid sel aastal 2. ja 3. oktoobril. Eesti Ornitoloogiaühingule laekus täpselt 100 vaatlusankeeti, mille koostamisel osales vähemalt 270 inimest. Ankeedi täitjad vaatlesid Eestis kokku üle 310 000 isendi 170 liigist, mis on linnuvaatluspäevade ajaloo rekord.
Kõige pikemad liiginimekirjad saatsid seekord Indrek Tammekänd ja Eike Vunk (92 liiki), Kalle Muru (90) ning Leho aaslaid (86). Liikidest edestas loendatud isendite arvult teisi mäekõrguselt valgepõsk-lagle (126833 isendit), talle järgnesid metsvint (24861), suur-laukhani (12557), rabahani (12456) ja mustlagle (11620). Teisi liike loendati alla kümne tuhande, neist arvukamad olid kuldnokk, siisike, kalakajakas ja kiivitaja. Haned ja lagled moodustasid kõigist vaadeldud lindudest kokku koguni 63%, mis näitab, et vaatluspäevad langesid sel korral just nende liikide peamisele rändeajale.
Nimekirjades kõige sagedamini esinenud liikideks olid seekord rasvatihane (83 nimestikus), hallvares (77), pasknäär (67), harakas (67), musträstas (66) ja suur-kirjurähn (64). 18 linnuliigil vaadeldi vaid ühte isendit. Sel aastal kohati ka palju põnevaid või haruldasi liike nagu kuld- ja vööt-lehelind, tundrakaur, punakael-lagle, vööt-käbilind jt.
Euroopas osales linnuvaatluspäevadel 34 riiki, kus korraldati üle 1100 linnuvaatlusürituse ning vaatlejad panid kahe päeva jooksul kirja üle 3 miljoni linnu. Eestis koordineeris linnuvaatluspäevi BirdLife International`i siinne partner Eesti Ornitoloogiaühing.

Eesti Ornitoloogiaühing tänab kõiki, kes linnuvaatlusel osalesid ja linnuretki korraldasid ning Monika Laurits-Arrot, kes aitas neid päevi läbi viia ja tulemused kokku võtta.

Kohatud linnuliigid

Birdwatch 2010 kohatud liigid (Excel fail)

Kokku registreeriti linnuvaatluspäevadel kahe päeva jooksul 170 liiki, mis on vaatluspäevade ajaloo rekord. Mõningad vaatlused, mille puhul on eksimise tõenäosus väga suur, oleme kokkuvõttest välja jätnud. Kui keegi Birdwatchil osalenutest leiab tabelis mõne puuduva liigi, mille määramises ta oli kindel, palume sellest teatada aadressil riho.kinks@eoy.ee.