13.04.2018
Eesti Ornitoloogiaühing jätkab tänavu Keskkonnainvesteeringute Keskuse toel metsise eluruumi kasutuse uuringut telemeetria abil, et koguda täiendavaid andmeid metsise elupaikade põhiomaduste, nende sesoonse dünaamika ja liikumise kohta eeskätt majandusmetsades.
Uuringute tulemusena soovitakse täpsemalt teada saada, millise taimestikuga metsades kanad-kuked erinevatel aastaaegadel viibivad ning kui kaua. 2018 – 2019. aastal on kavas metsistele paigaldada kuni 10 GSM-saatjat. Selleks tuleb aga metsised esmalt kinni püüda.
Metsiste püüdmiseks kasutatakse kahte meetodit: (kukkede) võrgupüük mängust ja (kanade) kahvapüük autost. Tundub lihtne, kuid kaugel sellest! Metsisekanu püütakse liikuvast autost selleks spetsiaalselt kohandatud kumminöörist kahvaga. Nimelt ilmuvad kanad mängude lähedaste kruusateede äärde pisikesi kive nokkima ja tärkavat rohtu napsama.
Kukkede püüdmine nõuab aastatepikkust eeltööd, et konkreetseid mängusid tundma õppida ja teada saada, kus asuvad toitumis- ja ööbimispuud, kus mängupuud, kus ja mis trajektoore mööda liiguvad kuked maas (abiks jäljed lumel) ja nõnda edasi. Selle info alusel pannakse paika rajakaamerad (hetkel paigaldatud 9 rajakaamerat), et fikseerida reaalselt metsiste kohalolek mängus ning saada infot, kuhu paigaldada püügivõrgud.
Metsise püüdmiseks tuleb ööbida mängude lähedal telkides, et olla kohe valmis metsist võrgust päästma. Vabalt võib jääda pika ninaga ning rõõmu tunda ainult jahedast ööst ning hommikusest tärkavast metsast.