Lumekakk
Liigi kirjeldus. Lumekakk (Bubo scandiacus) on sidrunkollaste silmadega ja musta nokaga suur valge kakk. Isaslinnud on lumivalged üksikute tumedate tähnidega, emaslinnud on tumedate tähnidega rohkem kirjatud ja ka isaslindudest tunduvalt suuremad. Isaslindude kaal võib küündida 2,3 kilogrammini, emaslindudel peaaegu kolme kiloni. Tiibade siruulatus võib suurematel lindudel ulatuda pooleteist meetrini, mõningatel juhtudel kuni 1,7 meetrini.
Levik ja elupaik. Lumekakk on tundralind, kes on levinud tsirkumpolaarselt. Meile lähimad pesitsuspaigad asuvad Lapimaal, kuid need pole asustatud igal aastal. Pesitseb maas mõnel mättal keset tundrat.
Pesitsemine. Linnud pesitsevad edukalt reeglina vaid lemminguterikkail aastail. Emaslind muneb tavaliselt 5-8 muna, kuid ühel juhul on registreeritud ka 14(!)-munaline kurn. Emaslind haub 32-34 päeva. Pojad lahkuvad pesadest umbes kahe ja poole nädala vanuselt ja peituvad kusagil pesa läheduses. 50-60 päeva vanuselt hakkavad nad lendama. Osa linde, eriti noored liiguvad talveks lõunasse ja nii satuvad nad aeg-ajalt ka Eestimaale.
Häälitsused
Ärevus -ja peibutushäälitsused
Kohtamine ja kaitse Eestis. Viimase saja aasta kestel on lumekakkude vaatlused siinmail varasemaga võrreldes harvenenud, kuid Lõuna-Soome jõuavad üksikud linnud veel regulaarselt igal talvel.
Talvituvate lumekakkude arvukust on Eestis (2003-2007) hinnatud 0-1 linnuni.
Lumekakk kuulub kaitstavate liikide III kaitsekategooriasse.