Roosterind-tüll e. mornel

Roosterind-tüll Charadrius morinellus on liivatüllist veidi suurem, kehapikkusega 20-24 cm. Juba kaugelt on näha lai valge kulmutriip ja kitsas rinnavööt. Hundsulestikus hakkab silma ka rooste-punane rind ja must kõhulaik. Emaslind on isaslinnust veidi erksamate toonidega. Sarnaselt veetallajatega tegeleb haudumise ja poegade kasvatamisega peamiselt isaslind.

Roosterind-tülli peamised pesitsusalad Euroopas on Suurbritannias ja Põhja-Fennoskandias, Aasias on ta levinud Põhja-Siberis ning Uuralites ja Lõuna-Siberi mäestikes. Eestis on ta väiksearvuline hajus läbirändaja, kes on ilmselt tavalisem, kui väheste leidude põhjal arvata võib. Roosterind-tüll peatub rändeperioodil (eelkõige mais ja septembris) küntud põldudel, kus linde on väga raske märgata. Eestis on teda kohatud üle 30 korra, kokku on vaadeldud umbes 190 isendit.

Mustjalg-tüll

Mustjalg-tüll Charadrius alexandrinus on liivatüllist väiksem (15-17 cm), pikajalgsem, peenema nokaga ja suhteliselt heledam lind. Puguvööt on erinevalt liiva- ja väiketüllist vaid osaline ning tunduvalt kitsam. Jalad mustjad. Pesitseb ranniku lähedal mudasel või hõreda taimestikuga pinnasel.

Mustjalg-tüll on Vahemeremaades tavaline ja Loode-Euroopas lokaalselt levinud haudelind. Levila lähedust arvestades on seda liiki Eestis üllatavalt vähe kohatud. Mustjalg-tüll on pesitsenud Rootsis ning Soomeski on pesitsusajal paari kohatud. Eestis on teda vaid 3 korda vaadeldud:
17.11.1952 Metsküla läh., Karuse khk., Läänemaa emane ad.
04.05.2002 Põgari, Ridala khk., Läänemaa emane ad.
16.-20.05.2010 Põgari isane ad.

Kõrbetüll

Kõrbetüll Charadrius leschenaultii on tüllide seas üks suuremaid, kehapikkusega 19-22 cm, suhteliselt pika ja tugeva nokaga ning pikajalgne lind. Hundsulestikus linnu rind on rooste-punane, silmi katab must “mask”, otsmikul valge laik. Emaslind on välimuselt tunduvalt tuhmim ja hallim kui isaslind.

Kõrbetüll on Aasia liik, kelle pesitsusalad ulatuvad Türgist Mongooliani. Talvitab Aafrika idarannikul, Aasia lõunarannikul ning Okeaania ja Austraalia rannikualadel. Lääne- ja Põhja-Euroopasse eksib ta harva. Eestis on teda kohatud vaid korra:
20.–26.07.2009 Haversi, Noarootsi khk., Läänemaa ad.